S vrha MOL-ova nebodera prije 5 dana izgovorene su neistine, tvrdi hrvatska Vlada. Demantiraju prvog čovjeka MOL-a Zsolta Hernadia koji je za RTL rekao da hrvatska Vlada za otkup dionica nije dala konkretnu ponudu. Hernadi je o otkupu govorio ovako.
"Kad bih je htio prodati. Ali zašto bih ja bio taj koji nudi cijenu, ako je ne želim prodati. Ako netko nešto želi, doći će. Ako vas netko zaprosi stat će ispred vas", kazao je Hernadi i na pitanje čekali ponudu kazao: "Naravno, mi ništa sličnog nismo dobili".
Za Banske dvore takve tvrdnje su laž - poručuju da Hernadi nije sudjelovao u razgovorima između Vlade i MOL-a.
"Hernadi je pravomoćno osuđen od hrvatskog pravosuđa i on u nikakvim razgovorima s Vladom nije sudjelovao. Vlada je razgovarala s legitimnim predstavnicima MOL-a, s njihovim izvršnim predsjednikom", govori bivši ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.
U ljeto 2020. Vlada je dobila izvješće investicijskog savjetnika. Tada je i bivši ministar najavljivao i pregovore.
"Ono što slijedi sada je intenzivna komunikacija s drugom stranom i u tom kontekstu očekujemo do kraja mjeseca prvi sastanak s mađarskim MOL-om", govorio je bivši ministar Tomislav Ćorić 20230. godine.
"Razgovaralo se, radile su se studije, određivale cijene na što smo mi uvijek govorili "nemojte se šaliti". Naravno, i ja mogu reći da nam netko nešto dade za 15 dolara, a čija je vrijednost red veličine veća. Jednostavno, u ovome se zapravo ništa opipljivo nije dogodilo", kazao je Hernadi.
A zatim su se dogodili sastanci o kojima su, podsjećaju u Vladi, javno izvijestili.
"U studenom i prosincu 2020. godine održano je nekoliko krugova razgovora s MOL-om u kojima je predstavljena okvirna Vladina ponuda za otkup dionica MOL-u", kazali su iz Vlade.
Na koliko je procijenjena vrijednost INE, Vlada ne želi reći. Tvrde da bit to moglo uzrokovati poremećaje na tržištu čime bi se prekršilo i nekoliko zakona. Vraćanje dionica u hrvatsko vlasništvo, kako stvari stoje, ostat će premijerovo neostvareno božićno obećanje.