Njemačka uvodi veliku promjenu te se čaj, rižu i med ukida se rok trajanja.
Na taj se potez njemački ministar poljoprivrede odlučio kako bi se smanjila količina bačene hrane. Zabrinjavajući su podaci da se u Europskoj uniji svake godine baci oko 60 milijuna tona hrane, odnosno 130 kilograma po stanovniku. Provjerili smo hoće li se njemačkim primjerom voditi i Hrvatska te treba li za rižu, čaj i med ukinuti rok trajanja.
Europarlamentarka Biljana Borzan, koja se isprofilirala u potrošačkim temama, pozdravila je ovakav potez. "Smatram da se radi o odličnoj ideji kako bi se smanjilo nepotrebno bacanje hrane, a također smatram da bi se ova ideja trebala primijeniti u cijeloj Europskoj uniji", rekla je Biljana Borzan.
Sve je prokomentirao i Dario Lasić, voditelj Odjela za zdravstvenu ispravnost i kvalitetu hrane Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", koji je rekao: "Za čajeve je dobro ukidanje njegova roka, ali uvijek na sebi moraju imati istaknuto kada je proizvedeno i u kojoj seriji. To proizvođači moraju imati i dalje i to će biti navedeno na deklaraciji u obliku LOT-a, odnosno broja serije. Za med i rižu kojima ipak pada kvaliteta nakon nekog vremena stajanja, te je moja preporuka da ipak trebaju imati neki rok upotrebe."