Dva soboslikara kreću u okršaj s tisućama grafita na zagrebačkim fasadama! Novi je to plan Grada Zagreba nakon što su propali pokušaji rješavanja problema u suradnji s tvrtkama koje se bave uklanjanjem grafita. Imaju li nemoguć posao?
Na svakom koraku grada umjetnost - ili vandalizam? Koliko vam smetaju grafiti na zagrebačkim ulicama? U prolazu Vodnikovom, odmahujući rukom, Zagrepčanin Igor kaže:“A fasade k'o fasade, 'ko to gleda?! E pa da, ma ajde”.
Puno je onih kojima natpisi ipak bodu oči. Posebno turista. Tako nam Irac O’Mahony kaže da bi grafite trebalo počistiti i nakon toga reći ljudima da ih prestanu pisati. “Dajte im šest mjeseci i recite - nema više. A onda nakon toga - ako nacrtate dobijete kaznu”, ističe ovaj turist.
Zagrepčanin Zlatko kojeg smo sreli na istom potezu pita se: “Trebalo bi, samo tko će to napraviti”.
Optimističan zadatak
Grad Zagreb ima odgovor - tandem koji bi malo - pomalo trebao očistiti fasade javnih ustanova. Dva soboslikara kreću u hrabru bitku s tisućama grafita. Soboslikar Mladen, koji se tim poslom bavi godinama smatra da je ovaj zadatak prilično optimističan.
Promatrajući zid na križanju Vodnikove i Gundulićeve kaže - trebalo bi mu četiri do pet dana za prebojati zid. I to u najboljim uvjetima.
Ima tu puno tehničkih komplikacija - od čišćenja zida prije bojanja, do skupog materijala i održavanja. Soboslikar Mladen stoga zaključuje: “Pa ta osoba kaj bu delala ima posla do penzije sigurno”.
Pitamo se - Mogu li dvojica soboslikara popraviti stanje s grafitima u gradu Zagrebu ili je to Sizifov posao?
Razgovaramo i sa stanarom Vodnikove, iskusnim soboslikarom Stjepanom Košarom koji ima svoje sumnje: “Pa što će soboslikari tu? Pa ja sam soboslikar? Ništa ne mogu napraviti! Koliko bi tu soboslikara trebalo biti? - Pa evo dva zasad. - Dva za cijeli grad?! Ajoooj...”.
Novo radno mjesto?
Ali to nije sve - natječaj ostaje otvoren. Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet nove zaposlenike Holdinga ne bi zvao soboslikarima.
“To je novo radno mjesto u sistematizaciji Čistoće koje podrazumijeva neka znanja i vještine koja nisu samo ličilačka nego oni rade s kemikalijama. Dakle, svaki grafit je potrebno prvo impregnirati, a onda s mini wash strojem mlazom vode pod visokim pritiskom skinuti”, ističe Korlaet.
Za privatne zgrade propalo je već pet natječaja. Tvrtke koje bi izvodile radove su - ili zauzete zbog obnove nakon potresa - ili su preskupe za grad. Ali, osmislili su još jednu ideju: “Kreirali smo jedan bazen tvrtki, njih pet, iz kojih će se sada oni javljati na mini nadmetanja za neke poteze poput ovog s kojim krećemo ovdje u Vodnikovoj na deset kuća”, dodaje Korlaet.
Kako bi smanjio broj grafita na privatnim zgradama, Grad će u potpunosti financirati posebni premaz za fasade s kojeg će se grafiti moći isprati, a ugradnju kamera subvencionirat će sa 60 %.