Neki osnovnoškolci već sada znaju da je jezik prijateljstva univerzalan.
Na satu, od djeteta oštećena sluha, uče kako znakovnim jezikom ispričati priču.
"Ljudima s invaliditetom gluhim ili slijepim osobama možemo pomoći ako znamo primjerice znakovni jezik ili brajicu, ako ih pitamo treba li im pomoć, ako im se ne rugamo već ih prihvatimo takvi kakvi jesu", kaže Benjamin Hajdon, učenik 2. razreda OŠ Grigora Viteza u Zagrebu.
"Otvorite vrata svojeg srca i prihvatite sve zato jer svi žele biti prihvaćeni", poručuje Lucija Turković, učenica 2. razreda OŠ Grigora Viteza u Zagrebu.
U zagrebačkoj OŠ Grigora Viteza već desetljećima žive inkluziju tijekom cijele godine. 309-ero je učenika, a 130-ero djece s teškoćama. Svi zajedno uče kako komunicirati s onima koji ne vide ili ne čuju.
Jedna je to od osam škola u Hrvatskoj uključena u projekt Kako biti prijatelj koji je sufinanciralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
"Oni će to prenijeti vjerojatno i dalje i kako budu odrastali uz nove spoznaje postati ljudi koji će prihvaćati različite, drugačije, a opet sebi slične", kaže Jasna Kunac, učiteljica razredne nastave u OŠ Grigora Viteza u Zagrebu.
Svako sedmo dijete u četvrtom razredu smatra da može oglušiti ili nije siguran može li oglušiti ako se druži s gluhom osobom. Svako četvrto dijete kaže da mu je nelagodno u blizini ili komunikaciji s djetetom s teškoćama u razvoju ili osobom s invaliditetom. Isto toliko bi ih i pogrešno postupilo iako ima dobru namjeru.
"Oni znaju da postoje osobe s invaliditetom, znaju da trebaju biti prema njima dragi, dobri, pristojni, ali kada dođe do praktičnog ponašanja, u konkretnoj situaciji, djeca ne znaju", kaže autorica projekta Kako biti prijatelj, Jasmina Kos.
Upravo čitaju njezinu taktilnu slikovnicu tiskanu UV lakom na Brailleevu pismu.
"Bila mi je jako korisna jer nisam znao da ovakve knjige postoje i nisam znao za brajicu, a sada znam", tvrdi učenik 2. razreda OŠ Grigora Viteza u Zagrebu, Dominik Radica.
"Trebamo se vratiti na onu ljudskost, da svakoga prvo pitamo treba li ti pomoć, na koji ti način mogu pomoći, kako da se odnosim prema tebi, što je za tebe najbolje", poručuje Kos.
Sve za bolje društvo bez stigme i diskriminacije.