Vinka Šplajt je medicinska sestra već 23 godine, no unatoč njezinom iskustvu plaća joj je cijelo to vrijeme gotovo ista.
"Bit ću iskrena, prošle godine su bili pregovori plaća nešto je porasla, ali to je bila takva mizerija da ja to nisam ni osjetila. To je jako iscrpljujuće i fizički i psihički, radi se u smjenama koje su zahtjevne jer nas je premalo, a plaće su nam premale", rekla nam je.
Zbog toga medicinske sestre, kao i medicinski tehničari te ostalo zdravtsveno i nezdravstveno osoblje kreće u prosvjed pod nazivom "I mi smo zdravstvo".
Predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Stjepan Topolnjak rekao je da s prosvjedom prvo kreće Split, Dubrovnik te KB Dubrava.
"Svi naši radnici imaju pravo na pauzu od pola sata i mi ćemo organizirati akcije u vrijeme pauze ispred bolnica", objasnio nam je Topolnjak.
Kada krenu, prosvjedi će se održat u 11 sati, svaki dan ispred druge bolnice, a na Međunarodni dan sestrinstva, koji se obilježava 12. svibnja, planiraju prosvjed na Trgu bana Josipa Jelačića.
Za svoj rad traže veće plaće, odnosno rast koeficijenata od minimalno 10 posto te očekuju da ih na pregovore primi ministar Vili Beroš, ali i premijer Andrej Plenković.
"Mislim da bi bilo pametno da nas premijer Plenković primi jer primio je i liječnike. Medicinske sestre čine 47 posto zaposlenih u sustavu i bez njih bi sustav propao", rekla nam je Ankica Prašnjak, predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara
Tvrde da uredbom o koeficijentima koju je Vlada donijela nisu dobili ništa te dodaju da im je time samo vraćeno ono što im je oduzeto prije 10 godina.
"Vraćeni su koeficijenati koji su nam oduzeti 2013. godine, odnosno koji su bili umanjeni za 3 posto. To je uredbom Vlada danas vratila. Smatramo da je takav postotak premali. Tražimo najmanje 10 posto povećanja za sve u sustavu zdravstva", objasnio je Stjepan Topolnjak.
Za ministra zdravstva njihovi zahtjevi nisu realni.
"Shvaćam prosvjed kao dio pritiska što je legitimno, ali ponovit ću da jedino razgovorom i kontruktivnim dijalogom možemo nešto postići", rekao je ministar, no Ankica Prašnjak smatra da dosad razgovorom nisu ništa riješili.
"Razgovarali smo 10 godina da nam se vrati koeficijent zar trebamo i dalje razgovarati da dosegnom 10 % povećanje plaće, razgovarati a ništa ne riješiti", objasnila nam je.
Prosvjedi pred bolnicama kreću iduće srijede, a nije isključen ni štrajk.