revolucija uma ili prijetnja? /

Musk čipirao čovjeka, naši stručnjaci zgroženi! Želi da mislima upravljamo uređajima: 'Sablasno, ali najplemenitije što radi'

Elon Musk objavio je da je njegova tvrtka Neura-link ugradila prvi čip u mozak čovjeka. Tvrde da je prvo testiranje prošlo dobro, ali čipiranjem ljudi otvorio je niz etičkih pitanja

30.1.2024.
20:21
VOYO logo

Čip koji je tvrtka Elona Muska ugradila u ljudski mozak ima 23 milimetara u promjeru, pokreće ga baterija, a cilj mu je da se s pomoću njega mislima upravlja uređajima.

"Bilo kakav poremećaj mozga ili kralježnice. Ako znate nekoga tko je slomio vrat, kralježnicu, to možemo riješiti čipom", rekao je vlasnik Neuralinka Elon Musk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muskov prvi cilj je slijepima vratiti vid i pomoći kvadriplegičarima da s pomoću njega komuniciraju ili upravljaju pomagalima za kretanje.

"To funkcionira tako da se ugrađuje na površinu mozga uređaj koji prepoznaje impulse živčanih stanica, odnosno neurona i te impulse prevodi u nekakav jezik tih neurona", objašnjava neurokirurg u KB-u Dubrava Darko Chudy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'Prvi ljudski pacijent ' /

Elon Musk se pohvalio: 'Ugradio sam mikročip čovjeku u mozak. Kretat će se mislima'

Image
'Prvi ljudski pacijent ' /

Elon Musk se pohvalio: 'Ugradio sam mikročip čovjeku u mozak. Kretat će se mislima'

Prije nego što je dobio dozvolu da implantat ugradi u ljudski mozak, Musk je testiranje provodio na životinjama. Njegovu tvrtku su optužili za požurivanje testova i okrutnost prema životinjama. Ovo nije jedino etičko pitanje koje se otvara napretkom tehnologije.

"Možemo razmisliti o tome kako korištenje tehnologija u poboljšanju čovjeka može biti korišteno u vojne svrhe. Kako ćemo poimati slobodu? Što znači da se za misli ne kažnjava? Što znači da imamo slobodu naših kognitivnih procesa koji su samo naši", pita se profesorica bioetike na Pravnom fakultetu u Zagrebu Sunčana Roksandić.

Razvoj medicine sa sobom nosi puno pozitivnih stvari, objašnjava neurokirurg Chudy koji nam je pokazao neurostimulator koji u KB-u Dubravi ugrađuje pacijentima u vegetativnim stanjima. Kao lošu stranu čipa vidi moguću upotrebu kod zdravih ljudi.

"Da se povećavaju kognitivne funkcije, spoznajne funkcije i inteligencija, isto tako da se povećava memorijska funkcija. I ono što je još nakaradnije, da se upotrebljava da bi mogli mislima koristiti mobitel", tvrdi neurokirurg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Musk je već pompozno najavio da bi čip, koji će nazvati Telepatija, mogao liječiti pretilost, autizam, depresiju i shizofreniju.

"Ovo što radi s Neuralinkom je za mene zapravo najkorisnije od svega što radi, možda i najplemenitije. Mada izgleda vrlo sablasno na prvu loptu. Elon Musk je jedan tech, jedan business celebrity, na neki način i troler čitave te industrije koji pokušava to svoje trolanje usmjeriti u bezbroj različitih grana", zaključuje urednik časopisa Bug Dragan Petric.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I to mu je donijelo titulu najbogatijeg čovjeka na svijetu, koju mu je prije četiri dana preoteo Bernard Arnault. Ali ne zadugo jer nakon što su se dionice Tesle oporavile od prošlotjednog pada, Musk je u ponedjeljak postao bogatiji za 5 i pol milijardi dolara. A sutra ćemo vidjeti koliko će mu donijeti čip u mozgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo