MORALI BI SE ZAMISLITI /

Mladi Hrvati na prekretnici. Aurora ide u Nizozemsku: 'Ovdje toga nema i ne gleda se uspjeh na maturi'

Godišnje zbog studija Hrvatsku napusti između 700 i 800 studenata. Trenutačno ih je u inozemstvu 10 tisuća

Nikolina Matošević

12.10.2024.
22:07
VOYO logo

Ona želi biti event menadžerica, on grafički dizajner. Struke im nisu srodne, ali jest odluka da se za njih obrazuju - izvan Hrvatske.

"Od početka studija sam u Nizozemskoj. Dakle odmah nakon srednje škole sam otišla tamo i najveća odluka je bila na tome što je skroz drugačiji pristup. Nema onog klasičnog učenja nego projekata, suradnje s klijentima i učenja iz prakse", kaže Laura Kudrić iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Trenutno studiram u Milanu u Italiji. Završio sam preddiplomskom ovdje na Grafičkom dizajnu i shvatio da od Hrvatske odnosno našeg obrazovnog sustava ne mogu dobiti tako specifično usavršavanje kao u inozemstvu", dodaje David Piljić iz Vrbanja.

U inozemstvu 10 tisuća studenata

A oboje su nakratko napustili studij kako bi hrvatskim učenicima i studentima prenijeli svoja iskustva na Sajmu obrazovanja u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godišnje zbog studija Hrvatsku napusti između 700 i 800 studenata. Trenutačno ih je u inozemstvu 10 tisuća. Najčešće biraju Nizozemsku, Italiju, Njemačku i Austriju. Najpopularniji studij je već dugo psihologija, a od novih to je umjetna inteligencija koji u Hrvatskoj još ne postoji.

Kao ni moderne tehnologije, održivost te niz STEM programa poput bio-medicinskih studija zbog kojih nakon srednje škole, Hrvatsku Nizozemskom planira zamijeniti i Aurora.

"Ono što mene zanima nema toga u Hrvatskoj i puno je razvijenije vani. Vani je to i puno lakše upisati nego tu jer ne gleda se uspjeh na maturi nego je fokus na motivaciji i intervjuu", kaže Aurora Lučev iz Šibenika.

Potrebno je znanje stranog jezika

Važan preduvjet za studiranje vani jest i poznavanje stranog jezika. Sve je više jezičnih kampova koji kombiniraju nekoliko vještina. Primjerice onaj Harry Pottera orijentiran na učenje engleskog jezika kroz popularni filmski serijal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imamo nekoliko škola u Charlestonu i Rugbyu koje su slične Hogwartsu. Nudimo i izborne predmete u poslijepodnevnim satima za studente koji ne žele učiti samo engleski, već možda i fotografiju ili STEM znanosti", kaže David Collyer, Dusemond Study Programmes, Velika Britanija .

Ali dva tjedna takvog kampa koštaju 2 tisuće eura. Studiranje u inozemstvu košta i do nekoliko desetaka tisuća eura godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Nizozemskoj puna školarina je između 17 i 20 tisuća eura, međutim naši građani odnosno građani Europske unije tako i Nizozemci, Hrvati, dobivaju smanjenju školarinu koja je između 2 i 2,5 tisuće eura", kaže Lea Šegotić, viša obrazovna savjetnica.

"Svi studenti mogu raditi u Nizozemskoj i ako rade mogu dobiti džeparac od vlade. Mogu dobiti i besplatan javni prijevoz, besplatnu zdravstvenu skrb tako da se studij gotovo sam plaća", kaže Sjoerd Hulshof, Sveučilište u Eindhovenu.

Tako dobri uvjeti mnoge bi mlade Hrvate mogli i zadržati u inozemstvu. Akteri s početka priloga konačnu odluku tek će donijeti.

"Smatram da Hrvatska ima neke super opcije i ne bih je još u potpunosti prekrižio", zaključuje David. "Sad završiti fakultet, naći posao, ja se osobno nadam u Hrvatskoj", dodaje Laura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A mladi stručnjaci su Hrvatskoj potrebni.

Otkucaji srca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo