NA 10 MJESTA 63 KANDIDATA /

Zašto je takva navala na Ustavni sud? Miroslav Šeparović: 'Rad ovdje je privilegij'

Čak 63 kandidata. A samo 10 slobodnih mjesta. Zašto je takva navala na Ustavni sud? Zavirili smo iza kulisa i razgovarali s predsjednikom upravo o tome kako izgleda radni dan najbolje plaćenih sudaca u državi

Ivana Ivanda Rožić

Ivana Ivanda Rožić

Prati suđenja, najveće pravosudne afere, sigurnosne izazove u zemlji, nepravilnosti u policijskom sektoru

18.10.2024.
21:28
VOYO logo

Tko će sjesti u deset novih stolaca na Ustavnom sudu? Od uvjeta i statusa do plaće i odgovornosti - bit će u vrhu. Za predsjednika Ustavnog suda, poručuje nam, to je privilegija.

"Rad na Ustavnom sudu je privilegij za svakog od nas. Od portira do predsjednika suda. A kamoli u pravničkoj struci. I to je ono stvarno prestiž? Ja sam prošao sve, od suca, odvjetnika, ministra pravosuđa, to se ne može ništa usporediti s ovim", kaže Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažnija dvorana suda ona je u kojoj se raspravlja i glasa. Ali i čuva prvi primjerak Ustava iz 22. prosinca 1990. Rijetko kad, kaže, u njoj je bilo težih svađa. „Nije nikad bilo nekih velikih ispada, znalo je biti napuštanja sjednice, ali sve je to u granicama pristojnosti", dodaje Šeparović.

Svake godine stigne im 6 tisuća predmeta

Ustavni suci nemaju fiksno radno vrijeme. Najviša su instanca u državi. I bira ih politika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko god bude izabran, ima pravo na svoju sobu. Imat će dvoje savjetnika i administrativnu tajnicu. „Ustavni sud ima 115 zaposlenih, od toga je 13 sudaca, 42 savjetnika, ostalo su službe financije, upravljanje imovinom, tajništvo.", objašnjava Šeparović.

Image
KRAJ MANDATA /

Kako ustavni suci doživljavaju kritiku? Šeparović: 'Ne možete u Hrvatskoj očekivati da će te svatko hvaliti'

Image
KRAJ MANDATA /

Kako ustavni suci doživljavaju kritiku? Šeparović: 'Ne možete u Hrvatskoj očekivati da će te svatko hvaliti'

Proračun im je trenutačno 6 milijuna eura. Svake godine stigne im 6 tisuća predmeta. Isto ih se toliko riješi, a toliko je i zaostataka. Ovdje se trajno čuva njih 70 do 80 tisuća. I sve je posloženo po godinama. Šeparović poručuje: "Mi smo svjesni da je Ustavni sud jako važan, da njegove odluke imaju često političke implikacije, da često pogađamo ne samo političke nego i druge interese i da neće svi biti zadovoljni s našim odlukama.“

Nekad davno ustavni suci nosili su toge. Svečane odore uvedene su 2008. i vlasništvo su Ustavnog suda. Predsjednikova jedino ima grb. Ovaj saziv suda od 2016. je odlučio da neće na sjednicama imati toge, već će biti u odijelima, tako da su se toge svele na svečane prilike, a to je zapravo prisega kod predsjednika Republike.

'Nije strog, ali je čvrst'

Suci i sutkinje na to se ne žale. Sutkinja Ingrid Antičević Marinović više se neće kandidirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Predsjednik Šeparović je tolerantan, nije strog ali je čvrst, ja se često ne slažem s njim ali mislim da je to vrlina ljudi koji moraju raditi zajedno", kaže Antičević-Marinović.

Šeparović je predsjednik skoro 10 godina. Iako su ga prozivali za kumske odnose s HDZ-om, uvjerava da je svaka odluka donesena ispravno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju poručuje: "Moja prošlost je jasna, ja od svoje prošlosti ne bježim, bio sam ministar u vladi '95, '98. Ja se time ponosim međutim danas politika nije vladajuća niti oporbena, nemojmo zaboraviti i da je oporba imala utjecaj izborom sudaca. Na mene nema utjecaja, ja se držim Ustava i Zakona a sve druge priče shvaćam kao folklor"

Mandat mu završava sljedeće godine. A onda se, kaže, planira možda vratiti u odvjetništvo i više posvetiti rodnoj Korčuli, djeci i unucima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo