Istjecanje nafte i nedopušteno paljenje otpada samo su neka od zagađenja kojima smo svjedočili, ali rijetki su odgovarali za ugrožavanje okoliša i zdravlja. Kazne su pravilu bile novčane. RTL-ova reporterka Petra Mlačić Vučemilović-Jurić razgovarala je s Marijom Miletom, članicom Zelene akcije, udruge koja se trudi spriječiti ekološke katastrofe.
Koje je vaše mišljenje o tome da Vlada situaciju u Osijeku nije proglasila ekološkom katastrofom, iako je bilo zahtjeva?
"To je ekološko katastrofa. Zapravo ne postoji formalni postupak po kojem se nešto može proglasiti ekološkom katastrofom. Više je problem u tome kako će se tretirati ova situacija i koje će biti posljedice, kazne i sankcije za odgovorne."
Zašto uglavnom svi plaćaju samo novčane kazne? Koji primjeri su po Vama trebali imati sudski epilog?
"Problem je cijeli sustav koji ne funkcionira. Državni inspektorat je objedinjen, u njemu je sada i Inspekcija za zaštitu okoliša. Prije smo dobivali informacije o prijavama koje su bile šture. Sada ih rijetko dobivamo. Trenutni sustav odgovara firmama, onima koji su odgovorni za nesreće. Lakše im je platiti kaznu nego da se usuglase sa zakonima.
Tko je po Vama trebao završiti na sudu?
"Imamo puno slučajeva. Od izljeva nafte na Jadranu i kontinuiranog zagađenja mora od nekoliko državnih i privatnih tvrtki. Isto tako, u Slavonskom Brodu dogodila se velika katastrofa 2018. kada su pitku vodu zagadili ugljikovodici, odnosno nafta. Cijeli grad je na nekoliko dana ostao bez pitke vode. Tada je grad podigao prijavu protiv nepoznatih počinitelja koja se odnosila na okoliš, ali je odbačena."
Imamo li u ovom trenutku tempirane bombe koje bi mogle završiti kao Drava International?
"Imamo ih puno. Znamo za crne točke po cijeloj Republici Hrvatskoj gdje su odbačeni otpadni materijali za koje nema tko odgovarati, recimo u Kutini. Druga stvar je što blizu Zagreba kod jezera postoje bačve s odbačenim opasnim otpadom koji su tamo od 60-ih godina prošlog stoljeća. Za njih također nitko ne odgovara. One su tempirane bombe ako bi ih se odlučilo micati. Prema procjenama, njihovo micanje moglo bi dovesti do puknuća."