RODNA DISKRIMINACIJA /

Maja je proživjela veliku nepravdu na istoku Hrvatske: 'Osjećala sam se manje vrijednom'

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku prosječna plaća žena lani je bila 6 i pol posto niža od prosječne plaće muškaraca

Ida Balen

Rijeku nosi u srcu. Niti jedna priča joj nije važnija od čovjeka

19.9.2024.
8:25
VOYO logo

Kakav je osjećaj raditi posao za koji si plaćena 400 eura, dok muški kolege za upola manje posla dobivaju skoro dvostruko više novca?

"Osjećala sam se manje vrijednom, iako nisam bila manje vrijedna. Radila sam možda i bolje nego oni, ali to jednostavno nije bilo vidljivo na platnoj listi", kaže Maja Ril Rudić, voditeljica financija u riječkoj agenciji za nekretnine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu je rodnu diskriminaciju proživjela u Slavoniji, gdje je obračunavala plaće u drvnoj industriji. Preselila se u Rijeku, krenula kao prodavačica u pekari, a sada se bez nje ne može u jednoj od najvećih agencija za nekretnine. "Bio je oglas za posao, ja sam se javila bez ikakvih veza, obavila razgovor, postala tajnica i svojim radom i zalaganjem direktor je to primijetio i sad sam voditeljica financija", dodaje.

Svoju je radnu sreću dočekala u tvrtki u kojoj su većinom žene na vodećim pozicijama i to se prati pravednim i dobrim plaćama. Ali daleko smo od pravde. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku prosječna plaća žena lani je bila 6 i pol posto niža od prosječne plaće muškaraca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OBJAVILO MINISTARSTVO /

Ovo su novi podaci o plaćama učitelja i profesora. Idu i preko dvije tisuće eura

Image
OBJAVILO MINISTARSTVO /

Ovo su novi podaci o plaćama učitelja i profesora. Idu i preko dvije tisuće eura

"Sigurna sam da se događa. Ali šta se sve događa sa ženama u 21. stoljeću, ovo je možda i kap koju možemo zanemariti na kraju", kazala je Mirna iz Rijeke.

Ipak, ide na bolje, jer 2021. plaća je ženama bila oko 11 posto niža. No ako nepravdu osjećate na svojoj koži, malo to znači. Lorena radi u državnoj službi i na prvi pogled tamo je, kaže, sve u redu. "Jednako smo plaćeni, ali muške će uvijek radije poslati prekovremeno da rade i oni imaju uvijek veću mogućnost zaradit dodatno", dodaje Riječanka.

Ne biste vjerovali, ali Hrvatska je po podacima Eurostata među boljima, čak i od Njemačke i Austrije, gdje se razlika u plaćama kreće oko 18 posto.

Jednaka plaća za jednak rad. A za taj jednak rad žene su u Hrvatskoj lani dobivale u prosjeku 1.107 eura. Ako ste muško - čestitamo - to je bio dovoljan razlog da vam plaća bude viša 77 eura. Bar tako kaže matematika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo