Neki građani u Zagrebu bez maske ne izlaze ovih dana. Među njima je i Josip koji ju je stavio, kako nam kaže, zbog zraka. "Kad iziđem na terasu, ne može se disati. A pogotovo popodne, kad je pritisak, onda vam je jako loše", rekao nam je.
Da je situacija loša slaže se i njegova sugrađanka Marija koja ističe da je jučer i navečer imala osjećaj kao da je sav plin u zraku. "Povukla sam se brzo u kuću i zatvorila prozor", dodala je.
Rafael s druge strane kaže da ne primijeti ništa. Ali, s obzirom na ljude u Japanu ili Kini koji nose maske, dodaje, možda će tako nešto postati praksa i kod nas.
Na svim postajama je visoka koncentracije lebdećih čestica. Kvaliteta zraka je i u Sisku označena ljubičasto te je iznimno loša. Crvenom bojom, odnosno vrlo loše je u kopnenom dijelu Hrvatske: Koprivnici, Kutini i Slavonskom Brodu. Riječ je o česticama promjera manjeg od 10, odnosno 2 i pol mikrometara.
"Te veličine čestica se mjere jer je znanstveno dokazano da postoji povezanost između njihovih razina i štetnih zdravstvenih učinaka. Krupnije čestice se uglavnom zadržavaju u gornjim dišnim putevima. Mogu se iskašljati i izbaciti iz organizma", objasnila je predstojnica Zavoda za higijenu okoliša Instituta za medicinska istraživanja Gordana Pehnec.
Liječnik: Ne bi trebalo boraviti na takvom zraku
Sitnije čestice mogu ući u pluća ili završiti u krvotoku. Liječnik obiteljske medicine Dragan Soldo objašnjava da ne bi trebalo boraviti na takvom zraku.
"Treba boraviti što kraće, znači ne duže od pet minuta. I naravno ako je moguće, ali to je kažem za pacijente teško, nositi zaštitne maske. Ne mislim pri tome na obične maske, nego one FFP2 ili FFP3 maske s visokom razinom zaštite", upozorava.
Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda pojašnjavaju da je veliki pritisak emisija lebdećih čestica zimi zbog gustog prometa i kućanstava koja se griju na drva. Žale se i pacijenti.
To potvrđuje liječnik Soldo čiji su se pacijenti žaliti prošlog i ovog tjedna.
'Pacijenti se žale'
"Pogotovo se žale pacijenti koji imaju respiratorne tegobe. To su prvenstveno pacijenti koji imaju KOP ili astmu. Pacijenti se općenito žale na glavobolje i kažu da se loše osjećaju. To su razlozi zašto se javljaju u ambulantu", rekao je liječnik.
Prema posljednjim podacima iz 2021., u Europi je umrlo 253 000 ljudi zbog kronične izloženosti česticama, 52 000 zbog dušikova dioksida i 22 tisuće zbog akutne izloženosti ozonu.
"Može se vidjeti u ovom trenutku da su u vrlo sličnoj situaciji cijeli sjeverni dio Italije, zatim od susjednih dana Slovenija, Bosna i Hercegovina, te Poljska, Češka i Sjeverna Makedonija. Hrvatska ovdje nije iznimka", uvjerava Pehnec.
U pripremi je nova Europska direktiva pa bi se u situacijama poput ove s povišenim lebdećim česticama više od tri dana trebalo upozoriti građane.