"Slušaj, ja sam ti, ako ćemo poć' od osnovne škole u Kostreni, gimnazije na Sušaku koju sam pohađao za vrijeme tri države. Upisao Medicinski fakultet u Zagrebu, jer onda praktički su bila samo tri fakulteta u bivšoj državi. Diplomirao '56", kazao nam je Vjekoslav iz Kostrene.
Vjekoslav ima 94 godine, doktor je znanosti, specijalizirao je epidemiologiju, bio je profesor na Medicinskom fakultetu u Rijeci, direktor zavoda za javno zdravstvo, napisao je sedam knjiga.
Njemu je potpuno jasno zašto je mjesto s 4500 stanovnika prvo po diplomama. Zbog blizine Rijeke srednje su škole oduvijek dostupne, a počelo je s pomorcima koji su sinonim Kostrene.
A pomorac ne može biti bez određenog stupnja obrazovanja.
"Vidim da se zadnjih godina sve više i više ljudi doseljava, visokoobrazovanih i uspješnih. Mislim da pruža dobre uvjete, imate lijepu obalu, lijepo more, tradiciju", kazala nam je Nataša Ivančić - Jokić, profesorica na fakultetu dentalne medicine koja već više od 30 godina živi u Kostreni.
Najviše visokoobrazovanih je na obali. Zagreb je ipak prvi, ali odmah iza njega je Opatija s 35 posto visokoobrazovanih. Iza nje su Dubrovnik i Split.
Stipendije, za školarce besplatne knjige, udžbenici, prijevoz. Sve to u Kostreni rade da bi se ova odlična statistika podebljala.
"Do evo isto tako naših studenata, koji isto imaju sufinanciran prijevoz, ali isto tako imaju i stipendije. Imamo stipendije za deficitarna zanimanja", kazao je načelnik Kostrena Dražen Vranić.
Na koja god vrata pokucamo sve sami doktori i profesori.
"Jako sam se iznenadila, ugodno, to je iznimna vijest. Valjda je dobro okruženje, dobra atmosfera za učenje i nauku", kazala je Aneta Stojić, djelatnica sam Odsjeka za germanistiku, profesor Njemačkog jezika i Francuskog jezika i književnosti.
I stanuje, gdje drugdje, nego u najobrazovanijoj općini.
POGLEDAJTE VIDEO: Sa 6 godina završio je osnovnu školu, s 9 upisao kvantnu fiziku, a magistrirao s 12! Razgovarali smo s malim genijalcem