Jutros od šest sati trajalo je unošenje kamene gromade u Prirodoslovni muzej. Najteže je bilo njegovo spuštanje, namučilo se 20-ak radnika. Ovdje ostaje zauvijek.
Mladen Bojanić voditelj je gradilišta u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju i otkriva: "Ima 10 metara širine, 30 metara visine, dužina mu je 2,60 metara. Prvo smo rzamišljali kako ga uopće staviti na kamion i kako ga spustiti".
A kako su reagirali kad su čuli ideju i želju vezanu uz kamenu gromadu? Pitali smo: "Imate li nekog drugog…"
Zbog veličine i težine, postavljanje atraktivnog izloška se izvodi prije završetka zidne konstrukcije zgrade. Donacija je to iz kamenoloma iz Pučišća.
Kustos u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju Damir Lacković otkriva kako je kamen uopće došao do njih: "Kontaktirao sam kolegu Nikolu Radića, rekao mi je da imaju na Braču kamen i da bi ga mogli donirati, da je on trebao biti za kapelicu, ali im je taj projekt propao. Sve se poklopilo i on je stigao u Zagreb."
Bit će to jedinstveni muzejski primjerak. Tajana Vlahović otkriva još neke tajne gromade: "Star je 872 milijuna godina, primjer je okršenog vapnenca, u njemu se vide kako nastaju pukotine i našeg krškog područja."
Da ne dođe do oštećenja, cijelo vrijeme je radove nadgledao i kustos. "Najteži je dio bio spuštanje kroz vertikalu i prolazak hodnicima. Nije mogao ići liftom i vertikalom. Jako sam sretan što je tu, nadam se da će biti i djeca koja ovdje dolaze", rekao je kustos Lacković.
Obnova Prirodoslovnog muzeja najveći je projekt kulturne obnove Zagreba. Vrijednost je 26 i pol milijuna eura. Dragan Jelić, ravnatelj SAFU-a, o svemu kaže: "Samo mogu reći da je ovo fascinantan projekt. Osim obnove od potresa, tu su dogradnje i gradnja podruma, Grad Zagreb će imati vrhunski Prirodoslovni muzej."
Dakle, obnova do kraja godine, a posjetitelji će gigantski kamen i sve ostale eksponate moći razgledavati početkom iduće godine.