ŽIVOT BEZ OBITELJI /

Joško je djetinjstvo proveo u dječjem domu: 'Ta djeca, ne svojom krivnjom, bačena su u oluju'

Koliko je bitan dobar sustav skrbi za nezbrinutu djecu, pokazao je i nedavni slučaj napuštene bebe iz Zaprešića. Zasad je smještena u zagrebačkom Domu u Nazorovoj, a za dva do tri mjeseca pokrenut će se proces posvajanja

Ana Trcol

Ana Trcol

Prati pitanja okoliša i ljudskih prava. Od ostalih interesa izdvaja ljeto i pričanje s psima na ulici

21.5.2024.
21:30
VOYO logo

U Hrvatskoj je oko 4000 djece izvan obitelji, a u udomiteljskim obiteljima je tek polovina njih. Djece je puno, udomitelja premalo. Zato je vladina Zaklada Hrvatska za djecu pokrenula kampanju 'Prigrli dijete, stvori dom'.

S jedne strane netko tko je ostao bez obitelji, a s druge, netko tko je u svoju primio nove članove. Joško je djetinjstvo proveo u splitskom dječjem domu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svaka osoba je brod i svi mi naletimo kad tad na oluju, a djeci u dječjim domovima se dogodilo da su nespremno, ne svojom krivnjom bačena u tu oluju života. I ta djeca su vam, najčešće, jako jaka. I brode. Ali uvijek je lakše broditi s nekim, kad ti netko može pokazati gdje više nema oblaka, grmljavine i kiše", kaže Joško Lalić student odrastao u Dječjem domu Maestral.

Image
VELIKE IZMJENE OD 2022. /

Rastu naknade za udomitelje, a stižu i ogromne promjene u sustavu socijalne skrbi

Image
VELIKE IZMJENE OD 2022. /

Rastu naknade za udomitelje, a stižu i ogromne promjene u sustavu socijalne skrbi

"Obogatilo me zato što sam dobila još dvije sestre, uz svoju stariju, dobila sam i dvije nove. Ja njih zovem sestre, one jesu moje sestre, ali kada kažem da su mi blagoslov, ja stvarno mislim da su mi blagoslov", kaže Katja Dakić, članica udomiteljske obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je bitan dobar sustav skrbi za nezbrinutu djecu, pokazao je i nedavni slučaj napuštene bebe iz Zaprešića. Zasad je smještena u zagrebačkom Domu u Nazorovoj, a za dva do tri mjeseca pokrenut će se proces posvajanja. No, za onu djecu koja se ne mogu posvojiti, ključno je udomljavanje.

"Ako znamo da imamo 1303 udomiteljskih obitelji, a da su potrebe socijalnog sustava jako veće, recimo da je glavni izazov upravo to - nedostatak udomiteljskih obitelji... To je ono što je Zaklada Hrvatska za djecu primjetila kao jedan problem", kazala je Renata Gubić, upraviteljica Zaklade Hrvatske za djecu.

Problem je i broj djece u domovima. Podaci pravobraniteljice za djecu pokazuju kako se taj broj u 8 godina povećao gotovo 35 %. Od 692 djece u 2016. do 933 u 2023.

"U ovome trenutku mi imamo oko 4000 djece koje su izvan obitelji, od čega ih je oko 2000 u udomiteljskim obiteljima, oko 900 u ustanovama koji su pružatelji smještaja, sve ostalo je u nekom obliku organiziranog stanovanja", kaže Margareta Mađerić, državna tajnica u Ministarstvu rada i socijalne politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve ovo pokazuje da nam treba još udomitelja jer je to najbolja zamjena za biološku obitelj. "Drago mi je vidjeti da je njezina udomiteljica, koja je samoostvarena osoba, koje je uspješno udomila dvije kćeri, da preuzima tako dobru brigu i da nadomješćuje ono što mojoj seki treba", kaže Joško Lalić.

A to i treba svakom djetetu. Udomitelji za brigu dobivaju i financijski naknadu, kao i potporu za troškove odgoja djeteta. Mogu i na udomiteljski dopust - ako udome dijete do 7. godine života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo