"Još uvijek imaju do petka da vrate cijene", istaknuo je premijer Andrej Plenković.
Tako je ovaj tjedan započeo - prijetećim tonom predsjednika Vlade. A kad je petak stigao, umjesto strašne odmazde, dizanja poreza, oduzimanja subvencija, dogodilo se - ništa. Nema ni kazni, ni pokuda. A cijene građanima i dalje visoke.
"Nisam primijetila da su spustili cijene baš. Jedino sam ulje primijetila.", istaknula je Ana iz Zagreba.
"Nisam primijetio nigdje. Samo su povisili. Evo, tu je bila jedna pekara, tu su bili oni klipići po jednu kunu, pa su ih stavili na kunu i pol, znači za 50 posto su podigli", dodao je Željko.
Trgovci i poduzetnici kažu - premijerove prijetnje se nisu ostvarile jer nisu ni mogle.
Branka Prišlić iz udruge Glas poduzetnika kaže: "Poduzetnici se ne boje države, prijetnji, raznih crnih lista. Smatramo da je cijena koja je formirana opravdana i smatramo da se država nema tu što miješati"
"Za neko veće kažnjavanje nije realno bilo razloga. Oni koji su uhvaćeni u prijestupu bit će sankcionirani, ali pokazalo se da veliki trgovački lanci nisu zloupotrijebili situaciju", rekao je Ivica Katavić, predsjednik Udruženja trgovine HDK.
Ali premijer je jučer rekao suprotno, žešće reakcije nema jer su prodavači ultimatum shvatili ozbiljno.
"Svi oni mehanizmi koje imamo su tu, ali jedan veliki broj aktera je vratio cijene i nakon naših političkih poruka i nakon nalaza i nadzora različitih službi što također pozdravljamo", istaknuo je Plenković.
Da je nakon posjeta inspektora značajan broj njihovih članova resetirao cijene, potvrđuju i iz Glasa poduzetnika.
"Prema iskustvima naših članova oko skoro 70 posto kada su došle kontrole su vratili cijenu na 31. prosinca", kazala je Prišlić.
I te kontrole će se pojačati, kažu iz Vlade. Uz to, ministar gospodarstva zatražio je od najvećih trgovačkih centara da dostave cijene 80 proizvoda na mjesečnoj bazi za prošlu godinu do studenog, te dvotjedno od 1. 12. prošle godine, pa dalje kroz 2023. lista pokriva širok dio asortimana, od kruha do higijenskih potrepština, a Vlada traži da se dostave cijene svih artikala u ponudi, ne samo najjeftinijih. Tako će na listi biti ukupno više od tisuću proizvoda kojima će građani moći pratiti cijene.
"To je više želja države da zadrži kontrolu nad stanjem u maloprodaji. Mislim da to neće nikome biti problem niti je tu išta sporno", istaknuo je Katavić.
Od deset lanaca Konzum i KTC su odmah pristali dostaviti sve podatke, dok ostali traže dodatna pojašnjenja od ministarstva. Nova poskupljenja su, zbog većih nabavnih cijena, najavljena za veljaču. Hoće li vlada tada reagirati konkretnije od objave većih cijena na listi, još nije poznato.