TKO JE ŠIROKE RUKE? /

Istražili smo koji strani turisti troše najviše na godišnjem odmoru: 'Hrvati i ne baš, a i nema ih puno'

Građanima treba i opuštanja i odmora, a na našoj obali ovoga je ljeta to bilo skuplje nego ikada. RTL-ova reporterka Marija Pajić Bačić otkriva koji strani turisti troše najviše na putovanjima - a mogli bi se iznenaditi kada čujete na kojem su mjestu Hrvati

11.9.2023.
7:30
VOYO logo

Dok cijeli svijet hrli u Hrvatsku, stanovnici iste, barem kada je u pitanju odmor, taj luksuz često mogu samo sanjati.

A to je potvrdilo i posljednje Eurostatovo istraživanje koje kaže da Hrvati na ljetovanju troše u prosjeku 43 eura dnevno što nas stavlja na 6. mjesto, ali od kraja. Trošimo manje od Bugara i Rumunja, ali deset eura više od posljednjeg mjesta Čeha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrvati ne troše baš, nema ih puno", govori nam prodavačica izleta Ana Benković. Makedonka Emilija govori nam da minimalno treba 100 eura ako već grupno izdvajaš za smještaj i hranu. "A da ne pričam da ideš i na piće", dodaje.

Image
pet nedjelja i brojimo /

Jesmo li se naviknuli na neradne nedjelje? Trošimo jednako kao prije, ali što kažu kupci, a što trgovci?

Image
pet nedjelja i brojimo /

Jesmo li se naviknuli na neradne nedjelje? Trošimo jednako kao prije, ali što kažu kupci, a što trgovci?

Mladen iz Beograda pak misli da naši ljudi troše i više nego što imaju. "Ponesu hiljadu eura na ljetovanje, a potroše 1100. A ovi ponesu 2000 pa potroše 1500 i ispadne da više troše", objašnjava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Viška u džepu nemaju ni Portugalci, Mađari, Poljaci i Grci. No, kada dođu u Dubrovnik svi imaju nešto zajedničko - prvo što kupe definitivno je kugla sladoleda.

"Imamo i Francuze i i Nijemce s obzirom da je sladoled, svako će uzeti", govori nam vlasnik slastičarnice Senad Hajdari. Ipak, po njegovim zapažanjima rekao bi da Englezi najviše troše.

Za razliku od većine dubrovačkih restorana, u jednom koji smo posjetili su vrata otvorena čitave godine, a za domaće goste imaju i brojne pogodnosti.

"Domaći gosti su nam se pokazali odlični, uz to davamo i popust i sezone je baš dobra", objašnjava nam konobar Mislav Radoš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na vrhu Eurostatove liste koliko prosječan stanovnik Europske Unije potroši dnevno na putovanjima, prvo mjesto nose Austrijanci koji troše čak 125 eura, slijedi ih Luksemburg s 10 eura manje. Maltežani troše 106 eura dnevno, a Irci 96. Europski prosjek od 67 eura potrošnje je skoro na sredini liste - a točno toliko troše Nizozemci.

Samoli iz Finske nam priznaje da troši i previše, odnosno oko 200 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je Dominic iz Njemačke zadnji put bio kod nas na odmoru još je uvijek bila kuna, a priznaje da se osjeti razlika između kune i eura.

No, kada je dobra fotografija u pitanju - svi su očito spremni platiti i to u svim valutama.

"Do sad smo imali najviše Talijana, znači oni najviše vole selfie", kroz smijeg ističe prodavačica u muzeju Tijana Matović.

S ovakvim cijenama, tvrde stručnjaci, jedino rješenju su poticaji za odmor. Francuzi i Španjolci su ih uveli odavno. Možda neće smanjiti cijenu smještaja za duplo, ali kava s pogledom će svakako biti slađa čim je povoljnija!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo