U Zagrebačkim Mlinovima već 86 godina postoji obiteljska proizvodnja svijeća. Franka Vatovac Tomičić zaljubila se u stari obrt izrade svijeća i već 17 godina vodi obiteljski posao.
"Mi smo zadržali način rada kao što je moja baka radila. Znači, i dalje radimo ručno i isključivo onako kao što je, kao što se nekad radilo. Dakle, topimo vosak, nalijevamo ga u kalupe, pustimo da se suši, ručno obrađujemo nakon što se stvrdne vosak", objasnila je.
Nakon toga tek slijedi onaj kreativni dio, a to je oslikavanje i ukrašavanje. No, uz brojna poskupljenja nije lako biti kreativan.
"Struja nam je poskupila tri puta. To je, vjerujem, i svima problem. Plin je već godinama rastao pa, ajde, ali sad se očekuje i ponovno poskupljenje plina", kaže Franka.
U drugom se pak dijelu Zagreba našao obrt koji ovisi o nečem potpuno drugom.
Tomislav Cerovečki je već četvrta generacija u svom poslu i vjerojatno jedini kišobranar u Hrvatskoj.
"Mi smo specifični. Za naš posao puno ovisi vrijeme. To igra vrlo važan faktor. 2022. godina je bila izrazito sušna što se nama odrazilo na poslovanje", rekao je.
Izrađuje ih od nule i popravlja polomljene već 30 godina, a ističe da su naučeni poslovati u krizi.
"Mjere od Vlade apsolutno pomažu. I bez njih bi mi uspjeli održat poslovanje, ali mislim da se u ovoj situaciji moraju nastaviti. Hoće li to opet biti za sve jednako ili će to oni nekako rasporediti, to je na njima", smatra.
Prema podacima Hrvatske obrtničke komore, 2013. godine bilo je više oko 83.000 obrta. Danas ih je gotovo 102.411. Dakle, broj je obrta u 10 godina narastao više od 23 posto.
U svijetu postoji neki trend "handmade-a", ručne izrade. Ljudi cijene taj ručni rad. Samo je problem to naplatiti", dodala je Tomičić.