Čak 90 posto ljudi u Hrvatskoj smatra da je korupcija raširena u našoj zemlji pokazalo je istraživanje Eurobarometra. Glavnu boljku Hrvatske znaju i, očito, mogu riješiti samo europski tužitelji. Zašto se sada na njih okomila glavna državna odvjetnica?
Prije mjesec dana srdačan susret. I dobra suradnja. Danas ljubomoran napad na europske tužitelje. Glavna državna odvjetnica kaže - 12 predmeta su preuzeli od nas. 66 odbili.
"Ja moram reći svoje mišljenje, usuđujem ga se javno izgovoriti bez obzira na kritike koje ću trpjeti, ali čini mi se da je ovakvim načinom rada EPPO-a, Državno odvjetništvo svedeno praktički na njihov servis. Zato što EPPO ne mora preuzeti određeni predmet, što znači da Državno odvjetništvo mora nastaviti rad na njemu", kazala je Zlata Hrvoj Šipek, glavna državna odvjetnica.
Svjesna kritika zbog slučaja Gabrijele Žalac koji je USKOK mjesecima krio u ladici prva žena DORH-a danas je ljubomorna i što će europski tužitelji dobiti poseban policijski odjel.
"Činjenica da kad je bila gospođa europska tužiteljica Laura Kovesi je tražila od policije da se formira posebna policijska jedinica, onda je jasno da će naši predmet biti u drugom redu. To je normalno za očekivati. Hoću li ja biti zadovoljna? Neću. Razumjet ću, al neću biti zadovoljna", tvrdi Hrvoj Šipek.
Istraživanje Eurobarometra ne ide nam na ruku, 68 posto građana Europske unije smatra da je korupcija problem u njihovoj državi. U Hrvatskoj to smatra 90 posto.
"U fokusu su nacionalne javne institucije, gdje 74 posto ispitanika sve više vjeruje da je korupcija raširena, a slijede ih političke stranke. 58 posto. Te lokalni i regionalni i nacionalni političari", objašnjava Sunčana Roksandić s Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Da korupcije itekako ima, najbolje pokazuju i brojke. Prošle godine 6826 osoba bilo je pod istragom. Podignuto je 3700 optužnica.
2300 predmeta još se radi.
Među njima je i slučaj Fortenova koju pokušava preuzeti šeik iz Dubaija.
"Radi se o stvarima koje su zaista u samom početku. Određena se istraživanja provode i to je sve što vam je u ovom trenutku mogu reći", kaže Hrvoj Šipek.
Iako je Državno odvjetništvo u posljednjih desetak godina imalo niz blamaža, najveća je svakako oko Agrokora koji je trebao biti kapitalan slučaj, na kraju se pretvorio u fijasko, jer optužnica ni nakon šest godina nije potvrđena. A skupo plaćeno vještačenje poljske tvrtke od početka je pod lupom javnosti zbog skandala.
"Ako i kada nadležni sud utvrdi da je vještačenje nezakonito, onda ću ja poduzeti što treba da utvrdim tko je za to odgovoran", dodaje Hrvoj Šipek.
Što će to točno biti i tko će zbog toga odgovarati na koji način još ne otkriva. Sve ovisi o odluci suda.