Cijene nekretnina otišle su u nebo - a i najam stana sve je veći teret. Jasno je to i državi. Konačno, plan kako omogućiti priuštivo stanovanje, Vlada će predstaviti idući tjedan.
Starogradnja ili novogradnja - kupnja ili najam - u Hrvatskoj - preskupo i nedostižno.
"Ove naše plaće ne prate cijene najma koje divljaju, cijene nekretnina divljaju" rekla je Natalija iz Zagreba.
"Za mladog čovjeka ako nema nikoga da mu ostavi stan ja ne vidim budućnost. On i da ima plaću tri tisuće eura on sebi svoj stan ne može priuštiti jer i opet ako ga i priušti u ropstvu je 30 godina", rekao je Goran.
Sve su to stari problemi koje bi trebala riješiti nova stambena politika. Od rijetkih mjera koje se spominju, najkonkretnije je oslobađanje od poreza na promet pri kupnji prve nekretnine u starogradnji.
"To je 3 posto. Sigurno da taj postotak znači klijentu kada kupuju nekretninu, kada to rade uvijek ih podsjetimo da moraju platiti porez tako da u svom ukupnom trošku moraju voditi računa", rekla je agentica za nekretnine Martina Matajić Škugor.
Uzmemo li za primjer stan u Zagrebu od 55 četvornih metara, jedan kvadrat u prosjeku stoji 2700 eura. Njegova kupoprodajna cijena je 148 tisuća eura, a oduzmemo li porez na promet, bit će niža za 4455 eura.
U slučaju novogradnje, gdje će cijene ostati iste, za kupnju prve nekretnine ideja je da mogu tražiti povrat polovine PDV-a koji je investitor dao državi.
"Zašto je to dobro, zato što ne ostavlja prostor za manipulaciju na strani prodavatelja, a nije dobro je to što kupac mora imati taj cijeli iznos pri kupnji", rekla je stručnjakinja za investicije, Vedrana Likan.
Drugi ključni zadatak biti će poticanje dugoročnog najma i smanjenje njegove cijene.
Gledajući prosjek grada Zagreba cijene garsonijera variraju između 400 i 500 eura, a dvosobnih stanova između 600 i 800 ovisno o lokaciji. U Splitu je to oko sto eura više, u Rijeci sto eura manje. Najpovoljniji je Osijek s oko 150 eura nižim cijenama u odnosu na glavni grad.
Osim uvođenja poreza na prazne nekretnine, Vlada vlasnike praznih stanova na najam planira potaknuti potporama za priuštivo stanovanje.
"Dala bih im subvenciju da stanove urede, pripreme za najam, ali uvjet je znači ta subvencija ne nepovratna, ali je uvjet da stan imaju u cijeni priuštivog najma", rekla je agentica za nekretnine.
Što je 30 posto dohotka odnosno medijalne plaće. Primjerice, samac koji unajmi stan u Zagrebu od 600 eura i ima medijalnu plaću 1300 eura, plaćat će najam od oko 400 eura, a država bi subvencijom pokrila ostatak.
Ove, ali sve ostale mjere trebale su biti predstavljene još u srpnju. Gotovo tri mjeseca kasnije, plan ministra Bačića i dalje je misterij, ali danas nam odgovara - sve će se znati krajem idućeg tjedna. Važno je da se u planu nađu i oni koji posjeduju najviše, smatra stručnjakinja.
"Da se analizira, revidira, a onda i tržištu ponudi ono što centralna i lokalna uprava ima u svom vlasništvu", rekla je Likan.
Implementacija mjera bit će tek prvi korak, da bi za nekoliko godina prvi pomaci ka priuštivom stanovanju mogli biti ostvareni.