Prije gotovo 15 godina Ivana Šantek donijela je najvažniju životnu odluku. Uspjela se izvući iz pakla droge i sada pomaže drugima da učine to isto. Priča nam kako ovisnika i dilera ima kao nikad prije, a marihuana i kokain na kućnu adresu dolaze brže nego dostava hrane iz restorana.
"U zadnje vrijeme, ljudi se uz jutarnju kavicu idu „popravit“. Kokaina ima kao u devedesetima heroina, gdje god kreneš, lako je dostupan", kaže nam Ivana. Dodatan je problem što sve više konzumenata u Hrvatskoj kokain unosi iglom.
"Više-manje to su vikend ovisnici i onda malo po malo počnu uzimati svakodnevno, a teško se primijeti da si na njemu, što si dulje postaneš psihotičan i drugačije izgledaš", priča nam Ivana.
Potvrđuje to i službena statistika. Potrošnja kokaina u posljednjih nekoliko godina u zemlji se učetverostručila i to naročito među mlađima od 35 godina.
"U zadnje vrijeme bilježimo pad osoba koje koriste opijate, a raste nam korištenje psihostimulansa, kokaina i sanitetskih sredstava", kaže Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Željko Petković, pomoćnik ravnatelja HZJZ-a za suzbijanje zlouporabe droga ističe kako kokain po količini novca koji se vrti na tržištu lagano stiže marihuanu.
"Zadnji podaci pokazuju da tržište droga u Europi vrijedi do 32 milijarde eura, a na kanabis i hašiš otpada nekakvih 12, a kokain je tu već došao blizu 11 milijardi eura na godišnjoj bazi koliko se okrene", kaže nam Petković.
U cijeloj Europi imamo nikad veću ponudu, a samim tim i potražnju za drogama. Mnogo toga prođe i ispod policijskog radara i završi na tržištu.
"Međunarodne zločinačke organizacije traže druge ulazne luke u Europskoj uniji i to znači da su i hrvatske luke na udaru", naglašava Dražen Rastović, voditelj Službe kriminaliteta droga PNUSKOK-a.
Najopasnija droga na tržištu u ovom je trenutku i najjeftinija. Fentanil. Najčešće dolazi u obliku praha ili tableta. Može se pušiti, ušmrkavati i ubrizgavati. Sve je veća opasnost od njezinog proboja i na naše tržište.
"Od jednog grama možete stvoriti 600 doza. I ono što je problem – opasne su male količine. Dovoljno je samo udahnuti, dovoljno je samo dotaknuti direktnu koncentraciju i dolazi do predoziranja, jako je opasan", tvrdi Petković.
"Vi stavite na popis jednu sintetsku opojnu drogu, ali čim je policija i sustav prepozna, oni su već ispred nas i stvaraju drugu, treću, četvrtu", kaže Vedrana Šimundža Nikolić, državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa i uprave.
U posljednjih deset godina u Europi se pojavilo 1.000 novih vrsta droga, a u Hrvatskoj ih je detektirano oko 200.