Policija je objavila snimke svoje velike akcije uhićenja organizirane kriminalne skupine koja je varala i pljačkala starije sugrađane. Uhićeno je 17 ljudi s područja Zagreba, Bjelovara i Pitomače.
Ovo nije jedina organizirana skupina koja hara, ima i još i policija za njima traga, ali ne smije otkrivati tragove. Gotovo da ne postoji dan kada u Hrvatskoj nije opljačkana i prevarena barem jedna starija osoba.
RTL-ov Marko Šiklić razgovarao je s Mislavom Švigirom iz Službe prevencija Zagrebačke policije.
"Ova akcija je dokaz da im je lako ući u trag, međutim ne smijemo smetnuti s uma da na slobodi imamo počinitelje koji bi mogli nastaviti s takvim i sličnim kaznenim djelima stoga opreza nikada dosta pogotovo kod starijih osoba koji su najčešće žrtve takvih prevara na kućnom pragu", objašnjava.
Osvrnuo se na prvi znak da je riječ o prevari.
"Telefonski poziv ili osobni dolazak na kućni prag i pokušaj uvjeravanja da kod sebe ima krivotvoreni novac. Nitko u Hrvatskoj, niti policija niti bankovni službenici vas tako neće uvjeravati da imate kod sebe krivotvoreni novac. I nas sam pokušaj kaznenog djela treba nazvati 192 jer će nam to puno pomoći", kazao je Švigir.
"Prvi znak su češće telefonski pozivi da u kući ili čak u banci imaju krivotvoreni novac. Posljednjih mjeseci bilježimo strašno visoke materijalne štete do čak nekoliko stotina tisuća kuna", dodao je.
Pozvao je članove obitelji starijih građana da ih upozore na ovu opasnost.
Novi problemi s dolaskom eura?
"Postoji mogućnost da će zbog konverzije u kune u euro, počinitelji sličnog profila nagovarati građane da konvertiraju euro po povoljnijem tečaju tako da možemo očekivati krivotvorene eure ili loše kopije. Euro isključivo konvertirati u bankama i veće količine novca obavezno držati u bankama", upozorava Švigir.