Nakon što je u jedan dan razgrabljeno 120 milijuna eura za energetsku obnovu obiteljskih kuća, Ministarstvo graditeljstva sada dijeli novac za energetsku obnovu višestambenih zgrada. Na raspolaganju je rekordan iznos za subvencije – 95 milijuna eura. Tri puta više u odnosu na prošli natječaj.
"Naša zgrada je sada praktički kao nova i ono što je bitno mi smo zaustavili propadanje zgrade. Zgrada je 46 godina stara", kazala je za RTL Danas gospođa Marina Gloković, predstavnica suvlasnika višestambene zgrade u zagrebačkim Gajnicama.
Najteže je bilo prikupiti potpise
Osamdeset posto novca dala je država, a preostalih 20 stanari. Najteži posao, priča nam Gloković, bilo je prikupljanje potpisa. Podigli su pričuvu na euro i 13 centi po četvornom metru, ali sada štede na svim računima. "Račun za grijanje za moj stan od 65 kvadrata je 25 eura mjesečno, a prije obnove plaća sam 500 kuna", prepričava Gloković.
Na krov zgrade ugradili su i fotonaponsku elektranu. "Očekujemo smanjenje potrošnje računa za zajedničku električnu energiju oko 1500 eura, odnosno s postojećih 4500 eura na 3000 eura", kazao je Darko Cobović.
'Ovako dalje ne ide'
Na natječaj će se javiti i gospodin Gabrijel Špehar. Za zgradu iz 1976. u kojoj je predstavnik suvlasnika trenutno je u fazi prikupljanja potpisa. "Mi više ne možemo krpati, mi moramo napraviti sveobuhvatnu obnovu zgrade. Evo i danas sam od 8 sati imao majstore za telefon, instalacije su istrunule, došli su i majstori za vodu. Nama krpanje više nema smisla, ovako dalje ne ide", kaže.
U planu je, govori nam, cjelovita obnova. "Ovojnica zgrade, ravni krovovi će se sanirati, drvena stolarija će se sanirati, napravit će se nove visokofrekventne pumpe u kotlovnici, i na koncu na krovove će se staviti fotonaponske ćelije", zaključio je.
Prijave traju dva mjeseca
Ove godine na raspolaganju je rekordan iznos za subvencije – 95 milijuna eura, tri je puta to više u odnosu na prošli natječaj. Podnošenje projektnih prijedloga u sustavu fondovi eu dozvoljeno je od 29. ožujka do 3. lipnja u 16 sati, nakon čega započinje evaluacija svih zaprimljenih projektnih prijedloga, s obzirom na kriterije prihvatljivosti i odabira kako bi se omogućilo sufinanciranje onih s najvećim brojem bodova.
"Prijave traju dva mjeseca, a onda će postotak bodovanja i pregled projekata trajati oko tri mjeseca, nakon toga ćemo izaći s listom. Najbržeg prsta više nema, ocjenjuje se kvaliteta projekta. Sve prijave koje stignu u dva mjeseca bit će pregledane i bodovane", izjavila je Irena Križ Šelendić, ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu. Cilj Poziva je provođenje integralne energetske obnove, dubinske obnove i sveobuhvatne obnove višestambenih zgrada koja će rezultirati uštedom godišnje potrebne toplinske energije za grijanje od najmanje 50 posto u odnosu na stanje prije obnove na razini svakog projektnog prijedloga.
Osim uštede na računima, energetskom obnovom povećava se i vrijednost stana. "Energetska obnova u prosjeku diže oko 20 posto cijenu kvadrata, uzmemo li za primjer zgradu na Ilici, gdje je kvadrat oko 2500 eura, s energetskom obnovom cijena raste na 3000 eura", kaže Filip Brkan, vlasnik agencije za nekretnine.
Stope sufinanciranja prihvatljivih troškova su u ovisnosti o kategoriji obnove te se kreću od 85 do 100 posto za aktivnosti izrade projektne dokumentacije i upravljanje projektom i administraciju, 60 do 80 posto za aktivnost energetske obnove, a stopa sufinanciranja za aktivnost promidžbe i vidljivosti iznosi fiksnih 85 posto.