'MISIJA' RAZDORA /

Drugi čovjek NATO-a stigao uvjeriti zastupnike, ali pitanje je - koliko ruku treba da se prihvati NSATU?

Boris Ruge rekao je da NATO nije strana u sukobu Ukrajine i Rusije, da bi se kroz misiju u Ukrajinu slalo samo nekoliko časnika za vezu

30.10.2024.
16:58
VOYO logo

U Hrvatskom saboru traje sjednica Odbora na koju je stigao drugi čovjek NATO saveza, Boris Ruge. Pozvali su ga vladajući nakon što je postalo jasno da u Saboru nema potrebne dvotrećinske većine za slanje dva hrvatska časnika u misiju NSATU u njemačkom Wiesbadenu.

Odluka je stigla do Sabora jer je ranije predsjednik Zoran Milanović odbio dati suglasnost. Tema je tjednima predmet prijepora državnog vrha – predsjednik tvrdi da se NATO uključuje u rat, dok vladajući ističu da predsjednik djeluje kao ruski igrač. Prije dolaska u Sabor, Ruge se u Banskim dvorima sastao s premijerom i ministrom obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izjavio je kako neće nikome držati lekcije, ali da će biti spreman odgovarati na pitanja i pružiti informacije za koje vjeruje da će biti korisne. "Dopustite da naglasim kako NSATU aktivnost za potporu Ukrajini ima cilj pomoći u održavanju njezina suvereniteta i prava na samoobranu. NATO nije strana u sukobu, i ta aktivnost neće NATO učiniti stranom u sukobu. NSATU ne uključuje prisutnost vojske u Ukrajini. Naša potpora Ukrajini, kao što je glavni tajnik više puta naglasio, nije dobrotvorni rad. Pomažemo Ukrajini u očuvanju suvereniteta i neovisnosti u jeku ruske agresije, radi njezine sigurnosti," dodao je Ruge.

U Saboru raspravu uživo prati Ana Mlinarić koja tijekom poslijepodneva u RTL-u Danas izvijestila da je Ruge završio svoje izlaganje pred Odborom te izjavio kako logistička podrška u sklopu ove akcije neće djelovati izvan teritorija NATO-a, koji nije u sukobu, i da nijedan vojnik neće biti na bojištima u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ipak, dodao je da će nekoliko časnika za vezu biti raspoređeno u Ukrajini kako bi bolje koordinirali NATO-ove misije. Pitanje je hoće li Hrvatska sudjelovati u tim misijama – čini se da je još uvijek daleko od osiguravanja dvotrećinske većine u Saboru. Rijetki su otvoreni za promjenu mišljenja zbog dolaska Rugea; SDP nije ni prisustvovao sjednici, a pojedini zastupnici poput Josipa Jučevića i zastupnika Mosta izjavili su da neće mijenjati svoje mišljenje. Preostaje vidjeti kako će se postaviti stranka Možemo, koja ima 10 zastupnika – njihova potpora mogla bi vladajuće približiti dvotrećinskoj većini. Već danas razgovara se o tome je li dvotrećinska većina 100 ili 101 glas, s obzirom na to da Sabor ima 150, a ne 151 zastupnika. U raspravu bi se mogli uključiti i ustavni stručnjaci. Danas također nema šefa Glavnog stožera OSRH kojemu je dolazak zabranio predsjednik", izvijestila je Ana Mlinarić.

Dodala je i da predsjednik danas nije izravno spominjao misiju, ali je istaknuo da hrvatsko članstvo u NATO-u smatra dobrim putem, uz napomenu da svaka članica ima pravo preispitivati odluke NATO-a, što ne znači da Hrvatska nije lojalna članica. Milanovićevu izjavu i više o svemu pogledajte u videu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo