'mir, bez boli' / Doznali smo koliko se Hrvata odlučilo na eutanaziju u Švicarskoj i koliko ih istu još čeka

Alenka od rođenja boluje od neizlječive bolest koja pogađa kosti, zglobove i hrskavicu koji se počinju raspadati. Poput nje dvije osobe iz Hrvatske odlučile su se za eutanaziju u švicarskoj organizaciji Dignitas. A lani se za postupak prijavilo još osmero Hrvata

5.4.2023.
21:00
VOYO logo

Popila je gorki napitak, a zatim pojela jednu čokoladicu" tako je odlazak svoje supruge koja se odlučila na eutanaziju opisao njezin suprug. Slovenka je postupak prošloga mjeseca napravila u Švicarskoj, koja jedina omogućava eutanaziju stranim državljanima.

Alenka Čurin Janžeković, bila je učiteljica pa ravnateljica. Svirala je i plesala. Obožavala vlastitog supruga i obitelj. No, zbog teške bolesti želja joj je u posljednje vrijeme bila samo jedna: "Mir, bez boli".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alenka od rođenja boluje od neizlječive bolest koja pogađa kosti, zglobove i hrskavicu koji se počinju raspadati. Ovako je govorila u veljači.

Image
vječni tabu /

Eutanazija svugdje oko nas, a u Hrvatskoj? 'Mislim da bi svaki čovjek morao imati mogućnost odluke'

Image
vječni tabu /

Eutanazija svugdje oko nas, a u Hrvatskoj? 'Mislim da bi svaki čovjek morao imati mogućnost odluke'

"Sasvim sam mirna jer sam se za ovo dugo pripremala. Pripremala sam i svoju okolinu. Sad znam da sam odlučila, ovaj put sam stvarno odlučna", izjavila je Čurin Janžeković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da je eutanazija u Sloveniji zabranjena, jedini izbor bila je Švicarska. Obitelj ju je najprije odgovarala.

"Malo sam se bunio, zašto ipak ne bi ostala još malo kod mene? I ostala je. Samo na njezinu štetu. Jer ono što ona trpi ne može se opisati", izjavio je još u veljači Marijan Janžeković, Alenkin suprug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A onda su se oprostili prošlog mjeseca. Marijan je za slovenske medije opisao rastanak.

Sam se vratio u Ormož. Slomljen, ali pun ljubavi. Kaže da su se tog dana razdvojili samo fizički, ali duhovno ostaju zajedno do njegovih posljednjih sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak košta 11 tisuća franaka. Kandidati moraju biti u terminalnoj fazi bolesti. A eutanazija slijedi tek nakon što se utvrdi da je pacijent svjestan svojih namjera.

Alenka je o postupku razmišljala godinama i napisala knjigu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije stvar u tome jesmo li za ili protiv eutanazije. Ali važno je, i to smo nekako htjeli komunicirati knjigom da, ako se netko na to odluči i zauzme stav, da ga ne osuđujemo i ne upiremo prstom u njega, jer ne znamo kroz što prolazi", izjavila je suautorica knjige Petra Škarja.

Njezina priča potaknula je kritičnu masu da krene u izmjene zakona. 5000 potpisa prikuplja se kako bi se zakonsko rješenje uputilo u parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Želja da umre kod kuće nije joj se ispunila, ali je ipak bila zadovoljna što stvari idu dalje i što će drugima biti lakše i bolje nego njoj", rekao je Andrej Pleterski, suautor prijedloga Zakona o eutanaziji.

"Bez tuge, bez boli… Mislim da sam učinila sve što sam mogla na ovom svijetu", zaključila je Čurin Janžeković i govorila - ne želim umirati na rate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poput nje dvije osobe iz Hrvatske odlučile su se za eutanaziju u švicarskoj organizaciji Dignitas. A lani se za postupak prijavilo još osmero Hrvata.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo