Zbog smrti pacijentice DORH je u čakovečkoj bolnici pokrenuo izvide. Pacijentica je primila pogrešan krvni pripavak, no iz bolnice tvrde da to nije uzrok njezine smrti.
Je li bolnička pogreška uzrokovala smrt pacijentice? Primila je pogrešan krvni pripravak 23. prosinca i tri dana poslije preminula. Slučaj sada istražuje DORH.
"Izvidima će biti potrebno utvrditi sve bitne činjenice, kod čega je najbitnije utvrditi je li davanje pogrešnog krvnog pripravka dovelo do pogoršanja bolesti, narušenja zdravlja ili smrti pacijentice", govori Darko Galić, glasnogovornik Županijskog državnog odvjetništva u Varaždinu
Tog dana se liječila na Odjelu za onkologiju i hematologiju. Ravnatelj bolnice nije nam htio stati pred kameru, ali u pisanom odgovoru iz bolnice su potvrdili da je došlo do zamjene koncentrata trombocita. No, istaknuli su da se radilo o univerzalnom pripravku i da se kod pacijentice nisu razvile nikakve nuspojave, već da je uzrok smrti njezina osnovna bolest.
Građani u šoku
Ističu i da službeni upit Državnog odvjetništva još nisu zaprimili, ali kada stigne u potpunosti će, poručuju, surađivati s DORH-om i policijom i dati im svu potrebnu dokumentaciju. Građani su zgroženi.
"Nemrem k sebi doći. Ne mogu vjerovati da se to može dogoditi, takva pogreška i žao mi je njezinu obitelj i sve, sućut", govori Ivana Merklin Banak iz Čakovca. Njena sugrađanka Marija je u šoku: "Pogriješe i doktori i sestre i mi ljudi. Jako teško." "Dogodi se u svijetu danas svašta. Ja 50 godina radim u inozemstvu u Njemačkoj i svugdje se dogodi to u svijetu", govori Josip iz Čakovca.
Nije ovo prvi slučaj
Kako je uopće moguće da je pacijentici dan pogrešan krvni pripravak - izvanredni unutarnji nadzor provela je i sama bolnica. Još nisu izvijestili što je utvrđeno.
"Naravno da greške koje ugrožavaju živote pacijenata ne smiju biti tolerirane i zahtijevaju svakako jednu ozbiljnu istragu i odgovornost. Pacijenti ne bi smjeli biti u strahu kada ulaze u bilo kakvu zdravstvenu ustanovu. Nulta tolerancija na greške koje ugrožavaju živote pacijenata mora biti jedan standard, a ne izbor", napominje Jasna Karačić Zanetti, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.
I ovo čakovečkoj bolnici nije prvi slučaj. Pogrešnu transfuziju krvi primio je pacijent na odjelu ortopedije prije dvije i pol godine. Srećom, nije imao nikakvih posljedica. No, prava tragedija dogodila se 2020. kada je medicinska sestra pacijentu na hemodijalizi umjesto fiziološke otopine ubrizgala benzin. "Kada se neželjeni događaji i pogreške ponavljaju onda je jasno da sustav kontrole nad istima nije učinkovit", dodaje Karačić Zanetti.
Iz Ministarstva su nam potvrdili da ih je bolnica o posljednjem slučaju izvijestila unutar 24 sata, a jesu li im i oni poslali svoju inspekciju - odgovor nismo dobili.