Nakon pet rundi pregovora zadnjeg dana ove godine ugovor je potpisan, ali samo s državnim službama.
„Mi smo nakon našeg susreta prošlog tjedna stekli dojam da će isto biti i sa sindikatima javnih službi ali na kraju se ispostavilo da nije došlo do prevladavajućeg stava članstva ili vodstva sindikata iz područja obrazovanja“, poručio je Andrej Plenković, predsjednik Vlade.
Sva četiri obrazovna sindikata Vladinoj ponudi su rekli ne. Iako su ostali iz područja zdravstva i socijalne skrbi te kulture ponudu prihvatili, nemaju većinski broj članova pa ugovor nisu mogli potpisati.
„Svaki put kad ulazimo u nove pregovore znamo da određeni iz područja obrazovanja neće potpisati. Iz tog razloga će ovi sindikati koji su ovdje pokrenuti inicijativu izmjena Zakona o reprezentativnosti kako se više ne bi dovodili u situaciju da nas 7 sindikata budemo taoci 4 obrazovna sindikata“, poručila je Jadranka Dimić, predsjednica Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi.
Poručuju uz rast osnovice udovoljeno je i zahtjevu obrazovnih sindikata da u njihovu sustavu barem za sada ne bude ocjenjivanja djelatnika.
„Po tom pitanju imali su puno više objektivnijih razloga od nas zdravstvenih sindikata, ali eto svakom na dušu i svakom od nas neka dođe kući i pogleda se u ogledalo i koga će vidjeti s druge strane“, rekla je Anica Prašnjak, predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara.
Nezadovoljstvo koeficijentima
Kao razlog odbijanja ponude Vlade, u Sindikatu Preporod vide nezadovoljstvo koeficijentima.
„Kad su doneseni novi koeficijenti znalo se tko su najveće žrtve tih koeficijenta, radnici u osnovnim i srednjim školama te na fakultetima kada se pružila prva prilika, a ovo je bila prva prilika ti sindikati su Vladi rekli ne“, poručio je Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.
Resorni ministar poručuje.
„Kao ministar u čijem resoru su ovi sindikati sam razočaran. Iako su rekli da moraju konzultirati članstvo nije se moglo pretpostaviti da će odbiti potpisati ovaj ugovor“, rekao je Radovan Fuchs, ministar znanosti, obrazovanja i mladih.
Odlukom Vlade sve što su potpisali sa sindikatima državnih službi, odnosit će se i na zaposlene u javnim službama. U idućoj godini osnovica za izračun plaće rast će dva puta po 3 %. Prvi put u veljači s 947 na 975 eura. Drugi put osnovica će rasti u rujnu i iznosit će 1004 eura.
„To je u mandatu ove Vlade ukupno 48 %, a kada uzmete i reformu ove godine i sva druga povećanja osnovice i drugih prava u mandatu ove Vlade plaća državnih i javnih službenika prosječno je uduplana“, rekao je Marin Piletić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Sindikati državnih službi pristali su i na prijašnju, nižu, ponudu Vlade.
„Sindikatu policije Hrvatske je drago da smo potpisali ono što je na dobrobit naših članova. Isto tako, Sindikatu policije je jako žao što će se ti benefiti primjenjivati i na one koji to nisu potpisali“, rekao je Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije Hrvatske.
'Zna se tko se šlepao na račun koga'
Iz Sindikata Preporod odgovaraju.
Ja bih samo podsjetio, zna se tko se posljednjih 20 godina šlepao na račun koga u ovoj državi. Smatram da bi se ovaj spor sada mogao preseliti na granske kolektivne pregovore gdje onda dolazimo do pitanja industrijskih akcija koji će zasigurno uslijediti ako tamo ne dođe do dogovora“, poručio je Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.
Uz rast osnovice dogovoren je rast otpremnine, jubilarne naknade i dodatka za noćni rad. O naknadi za topli obrok sindikati će pregovarati iduće godine