Transparenti u rukama i zviždaljke u ustima; šibenski cestari još su jednom izašli na ulice. Deseti je dan štrajka, nezadovoljstvo raste. Od svojih zahtjeva 120 radnika ne odustaje.
"Naš glavni zahtjev je ugovor o radu za jedno radno mjesto, plaća u jednom dijelu, pravilnik o radu da bude usklađen s našim postojećim kolektivnim ugovorom", poručio je Zoran Palinić, predsjednik Radničkog vijeća Ceste Šibenik.
Problem je nastao nakon što je uprava ponudila nove anekse ugovore prema kojem bi 70 posto plaće bilo fiksno, a ostatak bi se isplatio prema učinkovitosti. Radnici upozoravaju na malverzacije, prozivaju direktora, ali i šibensko-kninskog župana.
"Župan to jednostavno jednim potpisom može riješiti. Mi idemo raditi, mi danas idemo raditi. Čak su postale neke indicije u sridu da će župan pristati i opet je priča okrenuta. I on nas uvlači u politiku", govori Robert Savić, predstavnik u Nadzornom odboru Cesta Šibenik.
"Treba njima potpora, trebat će i nama", poručuju to radnici iz 11 podružnica koje su se pridružile jednosatnom štrajku solidarnosti. Petrinjski i Sisački cestari jasni - odluka šibenskog direktora prema kojom bi se plaća isplaćivala prema učinku je protuzakonita.
"Ne postoji u zakonu 70 posto rada i 30% procjene učinkovitosti rada. To zakon ne poznaje. I vjerujem da će direktor Cesta Šibenik shvatiti da je pogriješio i da će to ispraviti", kaže Marinko Prgomet, sindikalni povjerenik.
Predsjednik sindikata poziva župana da ukine sporni pravilnik i počne pregovore o kolektivnom ugovoru.
"Za te je ljude bitno da se pregovara. Dogovorit će se sve putem kolektivnog ugovora. Ali ne preko pravilnika, dogodit ćemo se kako ja hoću. E to ne ide", kaže Stjepan Lisičak, predsjednik Sindikata prometa i veza Hrvatske.
Prozivani župan na stvari gleda drukčije. Ceste Šibenik imaju, kaže, veliki problem s učinkovitosti zbog čega nisu konkurentne i to se novim pravilnikom mora riješiti. Poziva radnike da se vrate na posao.
"Mi se sporimo oko zakonitosti i razloga štrajka, ali oko svih drugih navoda koje su radnici naveli, a nisu vezani uz štrajk, možemo razgovarati u svakom trenutku", tvrdi Marko Jelić, šibensko-kninski župan.
O legalnosti štrajka pravorijek će donijeti Vrhovni sud. Bez obzira kako odluku, radnici poručuju - povlačenja nema!
POGLEDAJTE VIDEO: Štrajkaši u Cestama Šibenik: 'Problem su obračun plaće i novi pravilnik koji direktor gura mimo svih pravila'