Na mjestu gdje je nekad bila zelena oaza, gdje su još prošle godine ljudi brali šparoge, sada je sve posječeno.
Naime, investitor je unatoč odluci Grada Opatije o zaštiti zelenila, posjekao drveće i suzio cestu. Nikola Turina živi odmah uz gradilište.
"Oni su odsjekli pola ceste i pomakli drugu polovicu u privatno vlasništvo. Tako da su suzili cestu da se po njoj ne može, druga stvar, nije ograđena. Po noći, u pola noći, ako se netko sretne, mora se ić u rikverc, postoji opasnost da autom sletimo dole u provaliju", kaže nam Turina.
I nikom ništa, jer inspekcija ne dolazi, a ono što Grad ima ovlasti poduzeti - investitore ne dira.
"Smatram da gradovi poput Opatije, koji imaju financijskog kapaciteta mogu izdavat akte za gradnju, mogu koncesionirat svoju obalu. Zašto ne bi jedinice lokalne samouprave izdavale i lokacijske i građevinske dozvole. Mi se žalimo, bivamo odbijeni, žalimo se u drugom stupnju na Ministarstvo, odbijeni smo", kaže gradonačelnik Opatije Ferdinand Kirigin.
Ovakvih je primjera u Opatiji ne desetine. Komunalni redari su u pravilu nemoćni. Investitor plati kaznu, koja je minorna u odnosu na njegovu buduću zaradu i time sve pada u vodu.
"Kazna je, zakonsko ograničenje, najviša za pravnu osobu 1320 eura, nekadašnjih deset tisuća kuna. S obzirom na vrijednost kvadrata, onda možete računat da im je to isplativo kršiti bilo kakav propis", kaže Filip Vlah, pročenik za komunalni sustav grada Opatije
"Zelena boja se pretvara u sivu boju, dakle, betonizacija je uhvatila maha. To je strašno.", kaže Opatijac Vojmir Trinajstić.
Osim betonizacije problem je i buka. Grad, zato, u sezoni zabranjuje grube radove. Ali to je sve što može.
Zvuk bušenja je zvuk nespojiv sa slikom Opatije, čije prepoznatljivo zelenilo investitorima smeta u širenju prostora. Drveće je tako postalo smeće.