Ovomjesečno izdanje Benkovačkog sajma vjerojatno je i posljednje u improviziranim, prijelaznim uvjetima jer 4 milijuna eura vrijedan novouređeni sajamski prostor spreman će biti vjerojatno već u travnju.
Stoput je kazano da se pod benkovačkim vedrim nebom nudi asortiman od igle, pa do lokomotive, ali najveći broj ljudi ipak dolazi zbog velikog izbora različite hrane koju će ponijeti kući ili pojesti u živopisnom ambijentu.
"Orahe za Uskrs, suhe šljive i tako, uvijek se nešto nađe. Sviđa mi se, ovo mi je baš super jer kod nas to nema, pa je tu prilika da vidimo sve i svašta", kaže Bernarda Arbanasin iz Dubrovnika, a Toni Bilić iz Posušja kaže kako vole doći na izlet svaki put kad je sajam vikendom: "Radi sajma i pečenog, ništa drugo".
Sada se već svakog desetog u mjesecu u Benkovac organizirano vode turističke grupe, poput one koju je dovela vodička Mirjana Alaburić iz Zadra koja turiste vodi na hrvatskom i njemačkom jeziku.
"Zagrepčani, Kordun, Hvar, imamo i Švicaraca. Ja volim dovesti ljude ovdje da oni kupe i da vide domaće. Najveća atrakcija Benkovačkog sajma je benkovačka janjetina", objašnjava Mirjana.
Što se tiče janjetine, ovoga puta umalo je došlo do skandala. Zbog lošeg vremena pekla se samo na jednom mjestu, pa je i po cijeni od 35 eura za kilogram "planula" u samo sat-dva i mnogi su ostali bez omiljene marende.
Ali, gladan nije ostao nitko. Gužva je i na štandu popularne Mare Uštipak.
"Imamo sinjske uštipke, lijevano slano tijesto, pecipale naše domaće, to je dizano tijesto. Prodaja ide dobro kad bi vam rekla da je meni bazen ispred kuće od ovog, vi meni ne bi vjerovali. Ali, svi dobiju račun", kaže uvijek dobro raspoložena Sinjanka, Marija Vučković.
Uz te uštipke dobro idu suhomesnati proizvodi koje upravo kuša Đuro iz Žagrovića kraj Knina.
"Slanina i ova pečenica su dobre, a ona druga pečenica nije. Presušena je", kaže Đuro, a mladi proizvođač odmah razrješava spornu situaciju: "Tu ste uzeli negdje drugdje, niste od mene".
Tino Žigo je ponosan na svoju paletu proizvoda osušenih ispod Kamešnice.
"Sve po starinskoj recepturi. Kao što vidite, pršut, panceta, plećka, kobasice, bijela slanina", pokazuje Tino.
U Benkovcu se tradicionalno kupuje i polutvrdi fermentirani sir iz mišine, kakav je inače teško naći, a proizvodi obitelj Franjić iz Gradaca kraj Drniša.
"Sir se siri od svježeg mlijeka, ne pasteriziranog sa sirilom prirodnim, i onda se on fermentira u razdoblju od dva do tri mjeseca u obrijanim ovčjim ili kozjim mišinama, znači od janjaca i jarića", kaže Marin Franjić čija obitelj uzgaja krave, ovce i koze.
Vještoj trgovini uči se od malih nogu, pa zatičemo i trgovca od svega 12 godina koji prodaje proizvode s obiteljskog OPG-a iz Kruševa.
"Imamo livadski med, dalmatinski, eko ekstra djevičansko maslinovo ulje. Nije teško bit prodavač, isplati se to", zaključuje Luka Vrkić.
Izgrađene zgrade od benkovačkog kamena najavljuju da bi sajam već od idućeg mjeseca mogao dobiti potpuno novo izdanje u modernom ruhu.
"Još nam slijedi hortikulturno uređenje samog centra sajma, odnosno centralnog dijela trgovanja, jer želimo urediti sadnju stabala i međurednih staza za trgovinu i kupovinu", pojašnjava gradonačelnik Benkovca Tomislav Bulić (HDZ).
Poznavajući prodavače i kupce ipak će se malo toga promijeniti jer duh ovoga sajma je u neusiljenosti koja polako postaje brend koji je i prešao državne granice