Belgijac Kristoff bavi se vrtlarstvom i to ne bilo kakvim, a svoje znanje prenosi i drugima. Proputovao je cijeli svijet, a onda se skrasio u Hrvatskoj. Prije sedam godina stigao je u Hrvatsku u sklopu projekta ekološkog uzgoja hrane na Žumberku. Trebao je ostati osam mjeseci, no zaljubio se u Hrvaticu, zasnovao obitelj i odlučio ostati.
"Vozio sam bicikl ugledao plastenike i kontaktirao Mateju. Kasnije toga dana razgovarao sam s njom i njezinim suprugom i nekoliko tjedana poslije počeo sam raditi kod njih", kaže vrtlar Kristoff Goossens.
Novakovi su znali iskoristiti njegovo vrtlarsko znanje.
"S obzirom na to da je stariji od nas ima više iskustva, ima više terenskog, regionalnog i multinacionalnog iskustva", kaže Neven Novak, proizvođač povrća.
Proputovao je svijet, a vrtlarenjem se bavio čak i na Tajlandu. Novakovi su mu nedavno u zagrebačkoj Dubravi ustupili dio parcele.
"Permakultura zahtijeva promatranje prirode, a potom i kopiranje viđenog u vrtu. Moj cilj je dobar suživot biljaka. Želim ovdje posaditi još povrća, voća i cvijeća", kaže vrtlar.
Pesticidi u permakulturi nisu dopušteni, a protiv puževa planira nabaviti i patke - Indijske trkačice. Povrće u vrtu sadi tako da više biljke rade hlad nižima koje ne podnose vrućinu, a na prirodan način održava i vlagu u tlu.
"Drveni peleti su korisni jer zadržavaju vodu. Kada kiši, oni se namoče. Preko njih se na gredicama stavlja pokrov od slame i tako vlaga ostaje u tlu", objašnjava vrtlar.
Kvalitetu tla održava bio-ugljenom, a Novakovi njegove ideje koriste u svojim plastenicima.
"Znanje i iskustvo - nama koristi puno. Puno smo zajedno naučili, puno smo rasli zajedno", kaže Mateja Novak, proizvođačica povrća.
Baš kao i biljke u njegovu vrtu Kristoff i Novakovi žive u skladnoj simbiozi. Jedni drugima pomažu, a korištenjem ekoloških metoda pomažu i budućim naraštajima.