VENERA PROLAZI! /

Rijetka astronomska pojava i na hrvatskom nebu!

Image

U srijedu i četvrtak, odnosno 5. i 6. lipnja nas očekuje spektakularna astronomska pojava – prelazak Venere preko Sunčevog diska.

4.6.2012.
13:51
VOYO logo

Ova se pojava događa svakih 105 godina, a narednom će prolasku svjedočiti buduće generacije 2117. godine kada će drugi najbliži planet Suncu opet stvoriti siluetu ispred najdraže nam zvijezde.

Tranziti Venere su vrlo rijetke pojave, koji dolaze u paru, odvojenom više od stotinu godina. U lipnju ove godine u tranzitu će biti druga polovica što se posljednji put dogodilo 2004. godine. Srećom, događaj je široko vidljiv pa ćepromatrači na sedam kontinenata, čak i sa same Antarktike, biti u poziciji da ga promatraju. Tranzit počinje 5. lipnja u 23:09 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savjet za promatrače: Ne gledajte u sunce! Venera pokriva premalo Sunčevog diska da bi blokirala blješteći odraz samog Sunca. Umjesto toga, koristite neku vrstu projekcijske tehnike ili solarnog filtera.

Tranzit Venere prvotno je stekao svjetsku pozornost u 18. stoljeću. U one vrijeme, veličina Sunčevog sustava bila je jedan od najvećih misterija znanosti.Odnosi planeta, te njihov razmak bio je poznat, no ne i njihove apsolutne udaljenosti. Enigma je bila koliko bi vam kilometara bilo potrebno putovati da stignete do drugog svijeta? Odgovor je tada bio zagonetka kao priroda tamne materije sada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Photos.com

Prema astronomu Edmundu Halleyju (prema kojem je nazvao istoimeni komet), ključ je bila Venera. Shvatio je da se promatranjem tranzita s udaljenih mjesta na Zemlji može izračunati udaljenost do Venera pomoću načela paralakse (prividan pomak položaja tijela opažan s dviju različitih pozicija koji služi za određivanje udaljenosti samog objekta).

Ideja je zaintrigirala znanstvenike koji su krenuli na ekspedicije diljem svijeta kako bi vidjeli par tranzita u 1760-tim godina. Veliki istraživač James Cook i sam je bio na misiji promatranja sa Tahitija, mjesta koje je u 18. stoljeću Europljanima bilo strano kao što su Mjesec ili Mars modernim ljudima danas. Neki su povjesničari ove ekspedicije prozvali "Apollo program 18. stoljeća.".

Ovogodišnji tranzit je druga polovica dvostrukog prolaza tijekom 8 godina. Iščekivanje je bilo veliko i u lipnju 2004. godine kada je Venera također prilazila Suncu. Nitko živ do tada nije vidio tranzit Venere vlastitim očima, a rukom izrađene skice i zrnaste fotografije nastale prethodnih stoljeća jedva su nas uspjele pripremiti za ono čemu smo prije osam godina po prvi puta svjedočili.

Image
Foto: Photos.com

Ove bi godine promatranja trebala biti još realnija jer su kamere i solarni teleskopi znatno poboljšani u proteklih osam godina. Osim toga, NASA-in Solarni Opservatorij će također vršiti promatranja ove pojave, te napraviti najkvalitetnije fotografije za nas i naše potomke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo