Dio boraca ukrajinske teritorijalne obrane, neprofesionalnih vojnika koji su se prijavili za regrutaciju u prvim danima ruske invazije na Ukrajinu, ukopani su u šumu nedaleko Slovjanska u regiji Donbas te od tamo prate vijesti o napredovanju ruske vojske koja se nalazi tek nekoliko kilometara dalje od njih, piše CNN.
Do sada su izbjegavali kontakt s neprijateljem, ali svakodnevno slušaju tutnjavu topova. Njihov šumoviti logor redovito je obasipan kazetnim streljivom koje je ranilo nekoliko vojnika.
Iako su opskrbljen protutenkovskim oružjem, koje se pokazalo presudnim u bitci s ruskim trupama, ono im u ovoj fazi rata ne treba.
Donbas je mjesto gdje je počeo sukob s Rusijom 2014. A nakon što je Ukrajina ranije ove godine spriječila ruski pokušaj smaknuća ukrajinske vlade u Kijevu, Donbas je ponovno u središtu rata.
Ruske trupe sporo napreduju, no na istoku Ukrajine zauzeli su Severodonjeck te su na pragu da osvoje i susjedni Lisičansk za kojeg i Rusi i Ukrajinci tvrde da ga imaju pod kontrolom.
Njihovo napredovanje stvara pritisak na ostala naseljena mjesta u Donbasu - Bakhmut, Slovjansk i Kramatorsk. Postrojba teritorijalne obrane samo je jedan od segmenata kojima ukrajinska vojska zatvara rupe u obrani.
Ako i kada budu imali izravan kontakt s neprijateljem, to će značiti da topništvo nije uspjelo zadržati rusko napredovanje i da je Slovjansk u opasnosti.
"Ako dođe ruski konvoj, naš zadatak je da ga zaustavimo", kazao je za CNN ukrajinski vojnik Mikhailo.
Civili koje se nadaju braniti trpe zbog napredovanja Rusije. Rusi granatiraju stambene blokove, supermarkete, kuće u predgrađima, a granate uništavaju sve pred sobom te iza sebe ostavljaju brojne civilne žrtve. Žrtva takvih napada bio je i 30-godišnji Igor.
"Stajala sam i plakala. Bio je dobra osoba. Zvao se Igor, a tako se zove i moj suprug", kazala je za CNN njegova susjeda Valentina.
"Nismo nikome naudili. Mi smo obični ljudi. Moj muž i ja 45 godina radimo kao zaposlenici hitne, spašavamo živote", ispričala je za CNN Marina.
"Nemamo plina, struje, ni vode. Samo želimo da ovo stane", kazala je Marina.
Među vojnicima koji čekaju ruske trupe u šumi nedaleko Slovjanska je i Maksim. Za CNN je ispričao kako često misli na trudnu ženu, koja je u njihovom rodnom gradu Harkivu, te njihovog nerođenog sina. Siguran je, kaže, da ruske trupe dolaze.
"Izbacit ćemo ih odavde, a on će to znati: da nismo samo stajali ovdje ne radeći ništa. To je naša zemlja i oni nemaju pravo doći ovamo", zaključio je Maksim.