Sinoćnja prijetnja ministra obrane Ruske Federacije Sergeja Šojgua zapadnim zemljama, koju je prenio DPA, bila je nedvosmislena.
"Ruska vojska je u svakom trenutku spremna uzvratiti visokopreciznim dalekometnim oružjem po zapovjednim centrima u Kijevu… Pri takvim mjerama Rusiji nužno ne bi predstavljalo problem ako bi u tim trenucima u tim zapovjednim centrima bili prisutni i izaslanici određenih zapadnih zemalja."
Proteklih tjedana Kijev i predsjednika Volodimira Zelenskog posjetio je niz zapadnih državnika, počev od premijera Poljske, Češke i Slovenije Mateusza Morawieckog, Janeza Janše i Petra Fiale još sredinom ožujka, potom predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, sve do Borisa Johnsona i najnovije državnog tajnika SAD-a Antonyja Blinkena i američkog ministra obrane Llojda Austina.
Šojgu je zaprijetio navečer istog dana u kojem su se ujutro u vojnoj bazi Ramstein u Njemačkoj sastali ministri obrane članica NATO-a kako bi dogovorili način i vrstu očito krajnje izdašne pomoći Ukrajini u teškom naoružanju.
Usto, britanski državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova James Heappey, kako su prenijele svjetske agencije, kazao je za Times Radio da ne vidi nikakav problem ako bi se oružje koje ukrajinskoj vojsci šalje Velika Britanija, koristilo i za udare po teritoriju same Ruske Federacije.
Šojguovom ministarstvu njegove riječi nisu se svidjele, protumačilo ih je kao "ohrabrivanje" takvih udara po teritoriju Rusije, koja – kako administracija Vladimira Putina dandanas inzistira - u Ukrajini provodi tek "specijalnu vojnu operaciju".
Proteklih dana su, naime, zaredali izvještaji o eksplozijama i ogromnim požarima u skladištima goriva i oružja s ruske strane granice s Ukrajinom, a što se Heappeyja tiče, "sasvim je legitimno da Ukrajina" na ratnu agresiju Rusije uzvraća udarima po ciljevima u Rusiji kako bi remetila logistiku ruske vojske i time barem smanjivala razinu krvoprolića u Ukrajini.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je ranije opet lamentirao o "riskiranju trećeg svjetskog rata" zato što Zapad opskrbljuje Ukrajinu oružjem. Heappy je to odbacio i rekao da bi se na kraju lako moglo pokazati da je baš oružana pomoć Zapada Ukrajini ono što bi toj zemlji omogućilo da se obrani od napada Rusije. Heappy nuklearni rat, čime je najnovije prijetio Lavrov, smatra "vrlo malo vjerojatnim".
Američki ministar obrane Austin, međutim, kazao je za najnoviji
Lavrovljev "nuklearni rječnik" da je uopće spominjanje takvih
stvari "vrlo opasno i od male pomoći":
"Nitko ne želi nuklearni rat, nitko u njemu ne može pobijediti."
Analitičari diljem Europe najnovije, uopće svaku novu kulminirajuću prijetnju iz Moskve tumače kao novi signal da Putin smatra da se događaji na frontovima u Ukrajini ne razvijaju u smjeru ostvarenja njegovih ratnih planova.