Većinu oružja koju Amerikanci šalju u Kijev imaju u vlastitim zalihama, ali se oslanja i na američke obrambene dobavljače koji pretražuju tvornice streljiva u istočnoj Europi kako bi pronašli novo oružje prema dizajnu iz doba Sovjetskog Saveza, piše NYT.
Tako se ukrajinskim snagama olakšava djelovanje jer su uvježbani u uporabi tog oružja.
SAD je kupovao takvo oružje i streljivo nakon terorističkoj napada al-Qa'ide 11. rujna 2001. godine kako bi njime opremao partnerske snage u Afganistanu, Iraku, Siriji i na drugim lokacijama gdje se vojske i milicije oslanjaju na naoružanje iz sovjetskog doba.
Jedna od tvrtki koja se bavi pronalaskom tvornica koje mogu izraditi "nestandardno" oružje i streljivo je Ultra Defense iz Tampe na Floridi koja surađuje s proizvođačima oružja u Rumunjskoj, BiH, Srbiji, Slovačkoj, Češkoj i Bugarskoj.
U Srbiji je to primarno dio kompleksa Zastava u Kragujevcu. NYT navodi da te države osiguravaju 90 posto "nestandardnog" streljiva koje kupuje Pentagon.
Zanimljiva je uloga Srbije u tom projektu jer ona tako, posredno šaljući oružje i streljivo Ukrajini, radi protiv Rusije.
Ova informacija baca novo svjetlo na proces pritiska na Beograd da nametne sankcije Moskvi. Prodaja streljiva, a vjerojatno i drugog naoružanja za obranu Ukrajine, mogući je čimbenik usporavanja izolacije Srbije i od strane EU zbog neusklađivanja vanjske politike.
Moskva je sigurno upoznata sa sudjelovanjem Srbije u naoružavanju Kijeva, ali je vjerojatno prisiljena prihvatiti takvu igru jer je svjesna da ne može zaustaviti Aleksandra Vučića u tom unosnom poslu. I da tako može obraniti politiku nenametanja sankcija.