Ukrajinske snage vjerojatno neće moći povratiti Krim od ruskih trupa u bliskoj budućnosti. Informacija je to s povjerljivog brifinga koju su zastupnicima Odbora za oružane snage otkrila četiri visoka dužnosnika američkog Ministarstva obrane. Procjena je to koja sigurno neće dobro sjeti čelnicima u Kijevu, koji povrat poluotoka smatraju jednim od važnijih ukrajinskih ciljeva.
Nije jasno što je dužnosnike navelo na ovu ocjenu, ali tri osobe dobro upoznate sa sadržajem brifinga kažu za Politico da Pentagon ne vjeruje da Ukrajina ima sposobnost istjerati ruske trupe s Krima, poluotoka koji je Moskva zauzela prije gotovo deset godina. Četvrti sugovornik pak otkriva da je brifing bio dvosmisleniji, ali poanta ostaje: pobjeda Ukrajine u ofenzivi za ponovno preuzimanje anektiranog teritorija nije još osigurana.
"Nećemo komentirati povjerljive brifinge iza zatvorenih vrata niti ćemo govoriti hipotetski ili nagađati o potencijalnim budućim operacijama", kazala je glasnogovornica Pentagona Sabrina Singh. "Što se tiče sposobnosti Ukrajine da se bori i vrati suvereni teritorij, njihova izvanredna izvedba u odbijanju ruske agresije i stalna prilagodljivost na bojnom polju govore za sebe", dodala je.
Glasnogovornik oružanih snaga Predstavničkog doma odbio je komentirati informacije s povjerljivog brifinga.
Zapad ne oprema Ukrajinu za zauzimanje Krima
"Još uvijek tvrdim da bi ove godine bilo vrlo, vrlo teško vojno izbaciti ruske snage iz cijele Ukrajine ili dijela Ukrajine okupiranog od strane Rusije", kazao je i 20. siječnja general Mark Milley tijekom sastanka Kontakt grupe ukrajinske obrane u Njemačkoj. "Ne znači da se to ne može dogoditi. Ne znači da se to neće dogoditi, ali bilo bi jako, jako teško", naglasio je.
Anonimni izvor kazao je za Politico da je administracija Zelenskog bila 'bijesna' na ovu izjavu u jeku ukrajinskih priprema za veliku proljetnu ofenzivu. Ukrajinci također primjećuju da u posljednjih gotovo godinu dana kontinuirano premašuju procjene američkih obavještajaca o njihovim vojnim sposobnostima. Ukrajina je redovito tražila oružje većeg dometa koje bi moglo dovesti u opasnost cijeli Krim međutim, Bidenova administracija i dalje odbija poslati projektile za lansere koji mogu dosegnuti 300 milja.
Pitanje ponovnog preuzimanja Krima sporno je već mjesecima budući da američki i europski dužnosnici inzistiraju na tome da je poluotok pravno gledano dio Ukrajine, dok se istovremeno suzdržavaju potpunog opremanja Kijeva za prodor na to područje.
Rat mora završiti ovoga ljeta?
Govoreći na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu prošloga mjeseca, savjetnik Zelenskog, Andrij Jermak, odbacio je ideju o ukrajinskoj pobjedi bez zauzimanja Krima.
"To je apsolutno neprihvatljivo", kazao je Jermak, dodajući da pobjeda znači vraćanje međunarodno priznatih granica Ukrajine 'uključujući Donbas i Krim'.
Međutim, predsjednik Zastupničkog doma američkih oružanih snaga Mike Rogers kazao je u intervjuu u srijedu da rat 'mora završiti ovoga ljeta', naglašavajući tako važnost da SAD ubrza opskrbu Ukrajine za nadolazeću ofenzivu i da Kijev iskristalizira kako će sukob završiti.
"Postoje mišljenja da Krim mora biti dio toga. Rusija nikada neće odustati i odreći se Krima", kazao je Rogers, koji nije želio komentirati informacije s povjerljivog brifinga, koje je njegov odbor zaprimio prošloga tjedna. "Vladimir Putin mora odlučiti s čime može otići i proglasiti pobjedu", dodao je te nastavio: "Mislim da još nije dogovoreno što je izvedivo i da će naša vlada i čelnici NATO-a morati izvršiti određeni pritisak sa Zelenskijem oko toga kako izgleda pobjeda", kazao je Rogers te zaključio: "Mislim da će nam to pomoći više nego išta da natjeramo Putina i Zelenskog za stol i da okončamo ovu stvar ovog ljeta."