Gnjevni dugi govor, ali i prije toga sastanak Vijeća sigurnosti Ruske federacije činila se kao predstava s unaprijed pripremljenim scenarijem, u kojem se neki nisu uspjeli snaći.
Vladimir Putin, predsjednik Rusije: "Predlažete li da započnemo proces pregovora?"
Sergej Jevgenijevič Nariškin, ravnatelj ruske obavještajne službe: "Ne, ja..."
"Ili priznati suverenitet republika?", dao mu je "izbor" Putin.
"Ja... ja ću podržati...", odgovorio je ovaj.
Putin ga je uputio u stilski moment: "Govori izravno!"
"Podržat ću prijedlog da se prizna."
"Podržat ćete, ili podržavate? Budite izravni, Sergej Jevgenijeviču", molio je Putin da bude jasniji.
"Podržavam prijedlog."
"Onda reci!"
"Govorim: podržavam prijedlog da se Donjecka i Luganska Narodna Republika pridruže Ruskoj Federaciji."
Opet ga je Putin morao ispravljati: "Ne pričamo o tome, o tome se ne razgovara. Razgovaramo o tome hoćemo li priznati njihovu neovisnost ili ne."
"Podržavam prijedlog da se prizna njihova neovisnost", pokušao je opet ubosti točan odgovor Jevgenijevič.
Putin je konačno dobio odgovor, bio je zadovoljan: "Vrlo dobro, molim vas, sjednite, hvala."
Lice Putina kojeg je i u ovom ključnom trenutku bilo teško pročitati, a s druge strane strah i nervoza članova Vijeća.
Davor Boban s Fakulteta političkih znanosti objasnio je odakle ovakav stil: "To nije ništa neobično čak iz Sovjetskog Saveza i Rusije, primjerice sovjetski vođa Brežnjev 1968. navodno danima nije spavao zbog Praškog proljeća to je utjecalo na njegovo zdravlje pa je završio u sanatoriju."
Stručnjakinja za političku komunikaciju Nikolina Borčić dodala je: "On ima taj patronizirajući stil da govori iz figure velikog oca, koji pritom njeguje mačistički imidž. I on se ne libi jasno postaviti granicu."
Ljutit, izravno prijeteći nastavio je Putin u 45-minutnom obraćanju javnosti, krenuvši od prošlog stoljeća i sovjetskih vođa Staljina i Lenjina. I ponovno opsesija Ukrajinom koja je za njega korumpirana, nezahvalna zemlja koju je stvorila Rusija:
"Sovjetska Ukrajina nastala je zahvaljujući boljševičkoj politici. I još se uvijek s razlogom može nazvati Ukrajinom Vladimira Iljiča Lenjina. On je autor i arhitekt. Želite li biti dekomunizirani? Ali nemojte stati na pola puta. Spremni smo vam pokazati što zapravo znači dekomunizacija Ukrajine."
"Putin je govorio protiv pojave nacionalizma u Ukrajini, spominje neonacizam, a s druge strane njegov govor je u mnogim dijelovima bio tipično nacionalistički", objasnio je Boban.
Za vrhunskog stratega, kod Putina je jučer sve bilo povezano sa simbolikom primijetila je Borčić:
"Na današnji dan svrgnut Janukovič, sutra dan Domovine Rusije, nekadašnji vojske i mornarice, okvir gdje on daje do znanja ne poštujete dogovore želite dekomunizaciju, uredu..."
Cijeli prilog pogledajte ovdje: