MASAKR U KOSTJANTINIVKI /

New York Times: Pogibiju 15 civila na tržnici izazvala zalutala ukrajinska raketa? Niz dokaza govori da se dogodila greška

Image
Foto: Profmiedia

Iskazi svjedoka i analiza videa i krhotina projektila sugeriraju da ukrajinski projektil nije uspio pogoditi ciljanu metu te je pao na tržnicu ubivši 15 i ranivši više od 30 ljudi

19.9.2023.
10:51
Profmiedia
VOYO logo

Raketni napad 6. rujna na Kostjantinovku, grad u istočnoj Ukrajini, bio je jedan od najsmrtonosnijih u posljednjih nekoliko mjeseci. Poginulo je 15 civila, a više od 30 ljudi je ranjeno. Manje od dva sata kasnije, predsjednik Volodimir Zelenskij okrivio je "ruske teroriste" za napad, a mnogi su mediji učinili isto. Tijekom invazije na Ukrajinu, Rusija je sustavno gađala civile raketirajući škole, tržnice i stambene objekte namjerno to čineći kako bi utjerala strah stanovništvu. U Kostjantinivki su u travnju granatirali kuće i dječji vrtić ubivši šestero ljudi.

Ali dokazi koje je prikupio i analizirao The New York Times, uključujući dijelove projektila, satelitske snimke, iskaze svjedoka i objave na društvenim mrežama, snažno sugeriraju da je ovaj smrtonosni napad bio posljedica pada zalutale rakete ukrajinske protuzračne obrane, ispaljene iz raketnog sustava Buk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dogodio se kvar na projektilu?

Čini se da je napad bio tragična nesreća. Stručnjaci za protuzračnu obranu kažu da rakete poput ove, koja je pala na tržnicu, mogu skrenuti s putanje iz raznih razloga, uključujući elektronički kvar ili oštećenje 'peraje' za navođenje u trenutku lansiranja. Kvar na projektilu vjerojatno se dogodio usred žestokih bitaka na tom području. Ruske snage su noć prije granatirale Kostjantinivku, a u lokalnoj grupi na Telegramu izviješteno je o ukrajinskoj topničkoj vatri iz grada samo nekoliko minuta prije udara na tržnicu.

Glasnogovornik ukrajinskih oružanih snaga rekao je da sigurnosna služba te zemlje istražuje incident i da ga zbog toga ne može dalje komentirati. Ukrajinske vlasti isprva su pokušale spriječiti novinare The New York Timesa da pristupe krhotinama projektila i mjestu događaja neposredno nakon pada projektila. Novinari su na kraju uspjeli doći tamo, ispitati svjedoke i snimiti ostatke projektila. Snimke sigurnosnih kamera pokazuju da je projektil doletio u Kostjantinivku iz smjera područja koje je pod kontrolom ukrajinskih, a ne ruskih snaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MASAKR U UKRAJINI /

Rusi granatirali prepunu tržnicu, poginulo najmanje 16 ljudi: Kamere snimile i trenutak udara

Image
MASAKR U UKRAJINI /

Rusi granatirali prepunu tržnicu, poginulo najmanje 16 ljudi: Kamere snimile i trenutak udara

Projektil doletio s ukrajinskih položaja?

Snimka pokazuje da je najmanje četvero prolaznika, čuvši zvuk projektila koji se približava, istovremeno okrenulo glave u smjeru odakle se čuo zvuk. Svi su bili okrenuti prema kameri, odnosno prema teritoriju koji je pod kontrolom Ukrajine. Nekoliko trenutaka prije pada projektila na snimci je vidljiv odraz projektila dok prelijeće iznad dvaju parkiranih automobila, dolazeći sa sjeverozapada. Potom je bojeva glava projektila eksplodirala nekoliko metara iznad tla neposredno prije udara, razbacujući komade metala prema van. Nastali krater i oštećenje koje se proteže od točke detonacije odgovaraju dolasku projektila iz smjera sjeverozapada - ustvrdio je jedan stručnjak za eksplozive u analizi New York Timesa.

Daljnji dokazi otkrivaju da je nekoliko minuta prije udara ukrajinska vojska lansirala dvije rakete zemlja-zrak prema ruskoj crti bojišnice iz grada Druživke, 15-ak kilometara sjeverozapadno od Kostjantinivke. Novinari New York Timesa bili su u Druživki kada su čuli ispaljivanje projektila u 14 sati, a nakon nekoliko minuta ispaljena je još jedna. Igrom slučaja, jedan član postrojbe je glasovnom porukom snimio prvo lansiranje.

Zvuk lansiranja, spržena trava, vrijeme ispaljivanja...

Stanovnici Druživke također kažu da su u to vrijeme čuli odlazno lansiranje. "Još jedan", stajalo je u objavi u 14.03 u lokalnoj grupi na Telegramu, misleći na drugi ispaljeni projektil. Mještani u blizini opisali su ta lansiranja kao "nenormalno bučna", bučnija od zvukova rata na koje su inače navikli kada su u pitanju raketni sustavi Buk. Vrijeme tih ispaljivanja poklapa se s vremenom kada je projektil pao na tržnicu u Kostjantinivki, oko 14.04. sati. Povrh toga, dvojica svjedoka koja su razgovarala s novinarima New York Timesa rekla su da su vidjeli kako su projektili ispaljeni iz Druživke u smjeru ruske crte bojišnice otprilike u vrijeme udara. Jedan je rekao da je vidio projektile lansirane u smjeru Kostjantinivke. Ukrajinski vojnik stacioniran u Druživki, tražeći da ostane anoniman, također je rekao da je čuo dva ispaljivanja projektila otprilike u isto vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od svjedoka također je rekao da su projektili ispaljeni s polja na periferiji grada, mjesta za koje stanovnici kažu da ga koristi ukrajinska vojska i gdje su i ranije viđali raketne sustave protuzračne obrane. Na licu mjesta, novinari su vidjeli tragove koji upućuju na to da je ondje nedavno bila vojska - rovove, jame za smeće i tragovi širokih gusjenica velikog vojnog vozila. Još jedan dokaz mogli bi biti i tragovi plamena. Naime, različiti projektili protuzračne obrane lansirani sa zemlje ispaljuju se sa stražnje strane velikog vozila i tom prilikom obično sprže okolnu travu. Analiza satelitskih snimaka prije i poslije događaja pokazuje nove spržene tragove oko rovova na dan udara, što vjerojatno ukazuje da je mjesto korišteno za lansiranje projektila.

Sve se poklapa s projektilom koji koristi Ukrajina

Nakon napada u Kostjantinivki, ukrajinske vlasti tvrdile su da su ruske snage koristile projektile ispaljene iz sustava protuzračne obrane S-300, koji je Rusija koristila i za presretanje zrakoplova i napade na ciljeve na zemlji. Ali projektil S-300 nosi drugačiju bojevu glavu od one koja je eksplodirala u Kostjantinivki. Fasade zgrada najbližih eksploziji probušene su stotinama kvadratnih ili pravokutnih rupa, vjerojatno napravljenih od kockastih predmeta koje je izbacio projektil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjeri tih rupa i fragmenata pronađenih na mjestu događaja poklapaju se i veličinom i oblikom samo s jednim projektilom - 9M38, kojeg ispaljuje mobilno protuzračno vozilo Buk. Sustav Buk koriste i Ukrajinci i Rusi. Neke rupe su manje od 10 milimetara u širini, dok su druge nešto veće, a 9M38 sadrži dvije različite veličine kubičnih fragmenata od čvrstog metala: 8 i 13 milimetara u promjeru.

I neovisni stručnjaci potvrđuju sumnje

Novinar New York Timesa također je pregledao ostale fragmente projektila pronađene na više lokacija u Ukrajini koje su ispalili ruski sustavi protuzračne obrane S-300, S-400 i Buk, kao i dva različita američka sustava protuzračne obrane. Njihovi oblici i mjere pokazuju da je štetu na tržnici najvjerojatnije izazvao 9M38. Dva neovisna vojna stručnjaka za projektile, koji su također inzistirali na anonimnosti kako bi mogli govoriti bez zadrške, došli su do istog zaključka rekavši da fragmenti i oštećenja na mjestu udara najviše odgovaraju projektilu 9M38.

Nekoliko svjedoka je ili čulo ili vidjelo ukrajinske snage kako ispaljuju projektile zemlja-zrak iz Družkivke prema Kostiantynivki u vrijeme napada na tržnicu. I dokazi prikupljeni na tržnici pokazuju da je projektil došao iz tog smjera. Nejasno je zašto je projektil, čiji je maksimalni domet nešto veći od 40 kilometara, pao u Kostjantinivku. Moguće je da se pokvario i srušio prije nego što je pogodio ciljanu metu. U svakom slučaju, na tako malom dometu - manjem od 15 kilometara - projektil je najvjerojatnije pao ne potrošivši gorivo u svom raketnom motoru, koji bi detonirao ili izgorio nakon udara, što je moguće objašnjenje brojnih tragova paleži na tržnici.

POGLEDAJTE VIDEO: Jedni tvrde - napredujemo, drugi ne priznaju gubitke: kakvo je zapravo stanje na bojištu nakon skoro 600 dana rata u Ukrajini?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo