Gerila kao u 2. svjetskom /

Kako su Ukrajinci od fašista postali partizani. 'Ruše mostove i komunikacijske tornjeve, pokret otpora sve je veći'

Image
Foto: RTL

Jedan od njih kaže: 'Mi smo partizani Hersona. Nećemo predati ni pedalj naše zemlje. Svi povezani s Rusima su na našoj listi za odstrel'

21.7.2022.
22:56
RTL
VOYO logo

Hrvati imaju posebnu strast za rasprave o ustašama i partizanima. Pa bi se mnogima ovo što slijedi moglo svidjeti. Jer, Ukrajinci su odjednom i jedno i drugo. Od početka ih Rusi proglašavaju fašistima i nacionalistima, mnogi uspoređuju pozdrav Slava Ukrajini sa Za dom spremni, jer i on ima negativne konotacije iz Drugog svjetskog rata.

Ukrajinski vojnici čak su prepjevali i Thompsonove Čavoglave. A evo odjednom: ugledni svjetski mediji pišu o ukrajinskim partizanima, o sve češćim napadima partizanskih grupa, partizanskom ratovanju, partizanskom pritisku. Prava tema za Ivana Skorina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne. Ovo nije priča o velikoj milijunima teškoj mašineriji, raketiranjima s mora, zračnim okršajima. Ovo je priča o njima. Grizu skrovito, pod okriljem noći, duboko iza neprijateljskih linija, ruše mostove, pruge. Oni su ukrajinski partizani.

Jedan od njih kaže: "Mi smo partizani Hersona. Nećemo predati ni pedalj naše zemlje. Svi povezani s Rusima su na našoj listi za odstrel."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da. Rusi imaju svu silu oružja, razaraju sve pred sobom, ali teritorij koji osvoje, ne mogu tako lako držati. Pali su gradovi Melitopolj, Herson, Mariupolj, Sjeverodonjeck, uz njih i brojna sela i u analizama se često prikazuje samo ovako obojana karta, no područje u crvenom ne znači da tu Rusi mogu mirno spavati, za Direkt kažu ukrajinski i hrvatski vojni analitičari.

Vojni analitičar Igor Tabak na pitanje je li ukrajinski partizanski pokret u porastu, odgovara: "Pa nedvojbeno je to se vidi nizom napada koji su sve jasniji i sve čvršće organizirani, kako vrijeme ide postaje sve opasnije biti suradnik okupatora jer vam odjedanput lete automobili u zrak, bombe se postavljaju u stambene prostore."

Ukrajinski vojni analitičar Mihailo Samus: "Ruše mostove i komunikacijske tornjeve. Pokret otpora je sve veći. Partizani nekad i ubijaju one koji surađuju s neprijateljem, uništavaju im kuće, stvorili su im atmosferu straha i neugode. Pokret otpora istodobno sudjeluje u pripremama bojišta za ukrajinsku kontraofenzivu."

O ukrajinskom pokretu otpora piše cijeli svijet, partizani se u zapadnim medijima nisu toliko spominjali još od drugog svjetskog rata. I baš to je najzanimljivije – što su si dali ime partizani. Pogotovo kad ih od početka rata ruska propaganda uporno pokušava ocrniti kao naciste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doduše, treba priznati dio ukrajinske pukovnije Azov krasila je neonacistička simbolika – no odmaknuli su se od toga – sada je uz partizane rebranding upotpunjen.

Povjesničar Hrvoje Klasić: "S druge strane nema spora da u Ukrajini i prije ovog rata pa i danas postoje oni kojima je puno draži onaj oblik borbe koji je 1941. bio na strani Njemačke, a protiv Sovjetskog saveza, tako da imamo svega i svačega."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mix nacista i partizana?

"Pa da, ne bih rekao nacista nego nacionalista ukrajinskih, ali imamo i one koji njeguju tradiciju partizanskog ratovanja."

Partizansko ratovanje trenutno je najvidljivije u regiji oko grada Hersona – i baš tu, predviđaju analitičari, mogla bi puno jače nego dosad krenuti ukrajinska kontraofenziva u kolovozu. Kako ovi partizani nisu odmetnici nego koordiniraju svoje akcije s Kijevom – čini se diverzijama grade podlogu za konačno oslobođenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo