SIMBOL UKRAJINSKOG OTPORA /

Je li doista okončana najkrvavija bitka rata? Informacije su proturječne, a stigla je i važna Prigožinova objava. Evo što otprilike znamo…

Image
Foto: Profimedia

I za rusku i za ukrajinsku stranu Bahmut je nakon mjeseci iscrpljujućih i krvavih borbi stekao više simboličko nego strateško značenje

22.5.2023.
11:37
Profimedia
VOYO logo

U subotu su zloglasni Jevgenij Prigožin i pripadnici njegove plaćeničke Wagner grupe razvili rusku zastavu na ruševinama Bahmuta slaveći i uzvikujući "Pobjeda!", a jučer su objavili i snimke slavodobitnog klicanja na ruševinama grada. Time su poručili da je nakon više od osam mjeseci teških borbi Rusija zauzela taj, u ukrajinskim razmjerima nevelik grad (prije rata imao je oko 70 tisuća stanovnika) za koji kažu da čak ni strateški nije kritično važan. Dok je Putin slao čestitku "osloboditeljima" Bahmuta, ukrajinska strana objavila je da još uvijek nadzire manja područja zapadnog dijela grada.

Čim su borbe za Bahmut potkraj prošloga ljeta uzele maha, stručnjaci su upozorili da bi tamošnja bitka mogla biti iznimno teška. U međuvremenu je postala najkrvavija bitka u dosadašnjem ratu u Ukrajini. Ukrajinci su ondje izgubili mnogo ponajboljih vojnika, dok su Rusi u sumanute juriše na grad slali 'topovsko meso' - većinom pomilovane robijaše mobilizirane u Prigožinovu paravojsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RUSI SLAVE NA RUŠEVINAMA /

U razorenom Bahmutu Wagnerovci razvili rusku zastavu; Ukrajinci tvrde da grad još nije pao

Image
RUSI SLAVE NA RUŠEVINAMA /

U razorenom Bahmutu Wagnerovci razvili rusku zastavu; Ukrajinci tvrde da grad još nije pao

Rusi zauzeli 'mrtav' grad

'Oslobođeni' ili osvojeni Bahmut - vidi se na snimkama iz dronova koje su Rusi u nedjelju objavili uz vijest o zauzimanju grada - pust je i razoren, grad-ruševina u kojemu više nema života. Kada su ondje počele prve borbe, izbjeglo je gotovo svo stanovništvo. Tijekom bitke u gradu je bilo oko četiri tisuće civila.

Važnost Bahmuta u tome je što se nalazi na prometnici koja vodi od Harkiva do ruskog Rostova na Donu. Njegovim padom, smatralo se tada, ruske snage lakše bi mogle doprijeti do Slovjanska i Krematorska, preostalih važnih gradova u Donjecku koji su pod ukrajinskom kontrolom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada, nakon očiglednog pada Bahmuta, kao i proteklih tjedana, vijesti koje su otamo pristizale bile su kakofonija proturječnih informacija. Počev od broja žrtava koji su obje strane umanjivale, pa do izvještaja o padu grada prije nego što se to dogodilo, povlačenju pa ostanku Prigožinovih wagnerovaca na tamošnjoj liniji bojišta te povlačenju pa napredovanju Ukrajinaca…

Prigožin spasio samoga sebe

Jedno je sigurno - za obje strane Bahmut je nakon mjeseci iscrpljujućih krvavih borbi stekao više simboličko nego strateško značenje. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij grad je nazvao simbolom prkosa, “tvrđavom Bahmut”. Za Rusiju je zauzimanje Bahmuta trebala biti prva značajnija pobjeda na bojištu još od sredine prošloga ljeta.

CNN piše da je šef Wagnera Prigožin u nedjelju najavio da će njegove snage sljedećih dana napustiti liniju bojišnice u istočnoj Ukrajini nakon što "zauzmu sva područja koja su obećali zauzeti, do posljednjeg četvornog centimetra". Zauzimanje Bahmuta ujedno je i Prigožinov osobni trijumf, možda i spas vlastite kože, jer je proteklih tjedana žestoko zaratio s Kremljom nemilice kritizirajući sve redom - od ministra obrane Sergeja Šojgua i zapovjednika ruske vojske Valerija Gerasimova do samog, kako ga je nazvao - "djeda" Putina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što kažu Ukrajinci?

Dok Prigožin i Rusi slave, Zelenskij tvrdi da su ukrajinski vojnici još uvijek u Bahmutu.

"Bahmut danas nije okupiran od strane Ruske Federacije. Ne postoje drugačija tumačenja tih riječi", odrješito je poručio ukrajinski predsjednik u nedjelju sa samita G7 u Japanu na koji je bio pozvan kao gost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapovjednik ukrajinske vojske Oleksandr Siriskij priznao je, pak, da je područje koje njegovi vojnici još uvijek drže unutar granica grada - "beznačajno". To se područje nalazi na najzapadnijem rubu grada.

Istodobno, isti je zapovjednik kazao da ukrajinske snage napreduju na periferiji i u okolici Bahmuta, duž bokova grada, te da su nadomak toga da ruske snage dovedu u "taktičko okruženje". Po tome ispada da su ukrajinske snage namamile neprijatelja u klopku.

Što kažu Rusi?

S druge strane, ruski predsjednik Vladimir Putin u nedjelju je čestitao pripadnicima Wagner grupe na "završetku operacije oslobađanja" Bahmuta, odnosno Artjomovska. Rusi za Bahmut koriste taj naziv koji datira iz sovjetskih vremena. Čestitkama se pridružilo i rusko Ministarstvo obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prigožin je u nedjelju kazao da će njegove snage napustiti crtu bojišnice u istočnoj Ukrajini do 25. svibnja, nakon što "do zadnjeg pedlja zauzmu sve teritorije koje su obećali zauzeti". Prigožin je nakon slavodobitne snimke iz 'oslobođenog' Bahmuta izjavio da položaje u gradu ostavlja regularnoj ruskoj vojsci, a da se njegove snage povlače.

"Predajemo svoje položaje ruskom Ministarstvu obrane i 25. svibnja napuštamo zonu borbenih djelovanja", rekao je u ponedjeljak Prigožin u audioporuci objavljenoj na svome Telegram kanalu. "Dakle, sve daljnje zadaće preuzimaju hrabre postrojbe Ministarstva obrane", kazao je Prigožin, možda i s nemalo ironije nazivajući ih 'hrabrima'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usto je demantirao tvrdnje Zelenskog i Siriskoga da Rusija još uvijek ne kontrolira Bahmut u cijelosti.

"U Bahmutu nema nijednog ukrajinskog vojnika", poručio je Prigožin.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo