Prošlih godina, mjesec kolovoz u Rusiji se često dočekivao s dozom opreza, piše CNN. Rusi su šapatom govorili o svom "kolovozovskom prokletstvu" kako bi objasnili neobično visok broj nesreća u kojima su mnogi umrli, terorističkih napada, ali i izbijanja rata.
Već dugo vremena činilo se da je to prokletstvo skinuto i gotovo zaboravljeno, a da se kolovoz svodi na samo još jednu vruću ljetnu pauzu. Ove godine, čini se, vraća se s osvetom, piše CNN.
Za početak, Rusi su svjedoci masovnog porasta ukrajinskih napada koji su doveli do rata Kremlja, tjerajući Moskvu da plati cijenu i dajući običnim Rusima okus užasnog nasilja koje je Ukrajina pretrpjela od prošle veljače.
Sve više ukrajinskih napada
U Crnom moru, ruske vojne i komercijalne flote su ovog mjeseca napadnute ukrajinskim mornaričkim bespilotnim letjelicama, prijeteći ruskoj opskrbi i trgovačkim rutama.
Tijekom kolovoza, svakodnevno su mediji izvještavali o malim, ali neprestanim napadima ukrajinskih bespilotnih letjelica usmjerenih na službene zgrade, vojne objekte ili poslovne i stambene objekte. Većina ih je, prema riječima dužnosnika, srušena s neba pojačanom protuzračnom obranom. No, dovoljno ih se probilo da bi Rusi malo zastali.
"Svi smo šokirani ovime što se ovdje događa", rekla je jedna neimenovana žena lokalnim medijima u Moskvi. "Ali mi nismo političari pa ne želimo komentirati", dodala je.
U Rusiji je došlo do neslaganja, posebno oko rata u Ukrajini.
Još jedna žena pojavila se u lokalnim medijima sa zamagljenim licem kako bi zaštitila svoj identitet: "Imam dvoje djece i želim se prestati sramiti što su rođena u ovom vremenu", rekla je.
S druge strane, neki Rusi očito idu korak dalje u svom protivljenju, u kolovozu smo svjedočili neviđenom skoku napada na vojne urede za novačenje diljem zemlje – više napada bilo je u nešto više od tjedan dana, prema ruskim državnim medijima.
Dužnosnici kažu da su ugroženi građani, poput umirovljenika, prevareni napadima ukrajinskih agenata koji se predstavljaju kao policija ili vjerovnici, a koji pozivaju na zajmove i prisiljavaju ih na djelovanje.
Drugi tjedan u kolovozu bio je pun krvi
Ali izvor povezan s jednom ruskom partizanskom skupinom negira da su Rusi bili prisiljeni, rekavši za CNN da Kremlj želi sakriti rastuće nezadovoljstvo u društvu.
"Da ljudi nisu ljuti na vlasti, ne bi ništa učinili", rekao je izvor za CNN.
Drugi tjedan kolovoza nije bio ništa mirniji - bio je pun krvi, s mnogo više mrtvih i ozlijeđenih.
Tajanstvena eksplozija zahvatila je industrijsko postrojenje u malom ruskom gradu Sergiev Posadu, oko dva sata vožnje od Moskve, poslavši tamni oblak u obliku gljive koji se uzdigao u nebo.
Vlasti inzistiraju da je riječ o sigurnosnom propustu u tvornici vatrometa, demantirajući izvješća o sabotaži u nekoć vodećem proizvođaču vojne optičke opreme, poput noćnih naočala i nišana.
Ipak, eksplozija je prouzročila užasnu štetu: pogođeno je 440 stanova i 20 privatnih kuća, prema ruskim državnim medijima; 184 uništena automobila; 84 osobe su ozlijeđene, 1 ubijena, a još najmanje 8 ih se vodi kao nestali.
Rusko kolovoško prokletstvo se doista vratilo.