Velika čistka vladara Kremlja /

Je li Putina nešto razbjesnilo? Najurio čak 150 agenata FSB-a iz službe. Neki od njih prošli su još i puno gore od toga

Image
Foto: AP

Šef odjela kojega je Putin osobno osnovao još u doba Jeljcina, sad čami u zatvoru u kojem se još vide rupe od metaka iz doba Staljinovih čistki

13.4.2022.
10:50
AP
VOYO logo

Dan nakon što je Vladimir Putin tijekom jučerašnjeg obilaska kozmodroma Vostočni s Aleksandrom Lukašenkom ustvrdio da će "specijalna operacija" u Ukrajini "apsolutno ispuniti svoje ciljeve" i da on "u to niti najmanje ne sumnja", istraživački novinari iz Bugarske i Rusije iznose insajderske informacije o u najmanju ruku nezadovoljstvu predsjednika Rusije.

Hristo Grozev, izvršni direktor istraživačke novinarske skupine Bellingcat, glavni čovjek Bellingcata za Rusiju, rekao je – gostujući na kanalu "Popular Politics" na YouTubeu – da Putin provodi čistku u FSB-u, ruskoj tajnoj službi, nasljednici KGB-a, te da je do sada otpustio 150 FSB-ovih najviših službenika i agenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grozev nije naveo tko je točno izvor dotične informacije, osim što je rekao da je riječ o "izvoru iznutra". Kazao je da su svih 150 agenata FSB-a najurenih iz službe bili agenti "Pete službe", te da je riječ o direktnoj posljedici razvoja situacije s napadom Ruske Federacije na Ukrajinu, koji se iz planirane munjevite akcije izrodio u rat u kojem Rusija trpi znatne gubitke.

Peta služba FSB-a je zapravo protuobavještajni odjel FSB-a za zemlje s prostora bivšeg SSSR-a, što ga je osnovao sam Putin nakon što ga je 1998. pokojni predsjednik Rusije Boris Jeljcin imenovao za direktora FSB-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Putinova zamjena za Zelenskog? /

Tko je Medvedčuk? Putin mu je kum, u Trogiru ima usidrenu jahtu. Danima prije invazije tvrdio je kako nema govora o ruskom napadu

Image
Putinova zamjena za Zelenskog? /

Tko je Medvedčuk? Putin mu je kum, u Trogiru ima usidrenu jahtu. Danima prije invazije tvrdio je kako nema govora o ruskom napadu

Izjavu Grozeva u roku od nekoliko sati prenio je niz zapadnih medija od kojih neki navode to da "informaciju još ne mogu neovisno potvrditi". Međutim, u prilog tome da se točno u tom odjelu FSB-a događa nešto vrlo dramatično, ide objava ruskog istraživačkog novinara Andreja Soldatova na Twitteru još od 11. ožujka.

"Čini se da je Putin jako nezadovoljan FSB-om u Ukrajini. Obrušio se na 'Petu službu' (FSB-ov obavještajni odjel za inozemstvo). Sergej Beseda, šef Službe, i njegov zamjenik Boluh… završili su u kućnom pritvoru, navode moji izvještaji iznutra", napisao je Soldatov tada.

U međuvremenu ispada da su stvari s Putinom i ljudima iz FSB-a kulminirale dotle da je uhićeno još nekoliko FSB-ovih ljudi, da su neki od njih završili i u zatvoru, a da je Besedi kućni pritvor zamijenjen zatočenjem u zatvoru Lefortovo u okolici Moskve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Soldatov je na tu temu jučer u The Moscow Timesu objavio analizu u kojoj je ustvrdio da je Peta služba od svog osnutka zabilježila niz "diplomatskih katastrofa", da su Besedine službenike hvatali na djelu od Abhazije preko Moldavije i Ukrajine, da je Beseda u Ukrajini bio čak i tijekom "Majdanske revolucije".

Svo to vrijeme, primjećuje Soldatov, Putin je Besedu i dalje držao na njegovoj funkciji, da bi nakon očitog fijaska sa "specijalnom operacijom" u Ukrajini tog čovjeka strpao u zatvor. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Soldatov ističe da je Putin imao niz daleko manje radikalnih rješenja za Besedu – mogao mu je naprosto dati otkaz, mogao ga je premjestiti u drugu agenciju – za što sve navodi primjere s drugim ljudima koji su se pokazali neuspješnima u nekom trenutku.

"Umjesto toga, Putin je Besedu strpao u zatvor Lefertovo pod lažnim imenom, u jedini zatvor u zemlji pod kontrolom FSB-a, na mjesto koje je na groznom glasu još od 1930-ih i 1940-ih", napisao je Soldatov.

Opisao je da je riječ o takvom zatvoru u kojem su još uvijek vidljive rupe od metaka iz doba Staljinovih čistki u ćelijama u kojima su se likvidirali uhićeni, sumnjivi ili kakvi već zatočenici prije 80 ili 90 godina.

Vladimir Putin je, inače, svoje najviše obavještajce maltretirao još i prije pokretanja rata u Ukrajini. RTL je, dva dana prije nego što je Putin izdao naredbu za ratni pohod, objavio snimku kako je na javnoj sceni, pred kamerama, ruski predsjednik verbalno išamarao Sergeja Jevgenijeviča Nariškina, direktora Vanjske obavještajne službe (SVR).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je tog dana održao dug govor o priznanju separatističkih narodnih republika Donjeck i Luhansk na teritoriju Ukrajine, a u sklopu toga sazvao je sve svoje ljude iz Vijeća za sigurnost Ruske Federacije. Ogromna bijela dvorana, Putin na jednoj strani, svi ostali postrojeni na drugoj.

Naočigled blijedog i zbunjenog Nariškina Putin je u jednom trenutku pitao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Predlažete li da započnemo proces pregovora?"

Nariškin je zaustio: "Ne, ja..."

Da bi ga Putin presjekao, dajući mu "izbor":

"… ili priznati suverenitet republika?"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja... ja ću podržati...", odgovorio je Nariškin.

"Govori izravno!", zapovjedio mu je Putin sa suprotnog kraja dvorane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Podržat ću prijedlog da se prizna."

"Podržat ćete, ili podržavate? Budite izravni, Sergej Jevgenijeviču", tražio je Putin da bude jasniji.

"Podržavam prijedlog."

"Onda reci!"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Govorim: podržavam prijedlog da se Donjecka i Luganska Narodna Republika pridruže Ruskoj Federaciji."

Opet ga je Putin morao ispravljati: "Ne pričamo o tome, o tome se ne razgovara. Razgovaramo o tome hoćemo li priznati njihovu neovisnost ili ne."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Podržavam prijedlog da se prizna njihova neovisnost", pokušao je opet ubosti točan odgovor Jevgenijevič.

"Vrlo dobro, molim vas, sjednite. Hvala", djelovalo je kao da ga je Putin milostivo ispustio iz šaka.

Snimku tog povijesnog događaja možete pogledati u videu niže:

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo