Bivši veleposlanik Republike Hrvatske u Rusiji, Božo Kovačević, rekao je jutros za N1 televiziju da se iz jučerašnjeg govora ruskog predsjednika Vladimira Putina te kasnije i govora američkog predsjednika Joea Bidena može iščitati da Putin ne odustaje od rata u Ukrajini, kao i da SAD ostaje ustrajan u potpori Ukrajini.
Kovačević ističe da se u Putinovu govoru može pronaći nekoliko zanimljivih poruka, od kojih je jedna ostala ista, a to je nepriznavanje suvereniteta Ukrajine i prava Ukrajine da postoji kao država.
"Jučer je Putin to rekao riječima 'naši povijesni teritoriji koji se danas zovu Ukrajinom'. Dakle, ne priznaje pravo Ukrajine na postojanje i sam govori o ratu, premda je u Rusiji zabranjeno govoriti o ratu i može se dobiti višegodišnja zatvorska kazna ako se ono što se događa u Ukrajini zove rat”, rekao je Kovačević.
Odrekao se oligarha?
Istaknuo je da je Putin pozvao Ruse da ne žale za oligarsima koji su izgubili imovinu na Zapadu.
"Čime se zapravo odrekao oligarha i barem deklarativno shvaća da se većina Rusa ne može identificirati s oligarsima, a želi da se identificiraju s njim. Važno je i ono što je rekao i ono što nije, nije spominjao koliki su ruski gubici u Ukrajini, ali je spominjao osnivanje posebnog fonda i poseban angažman službi da bi se pomoglo obiteljima onih koji su poginuli u ratu.
Isto tako najavio je povećana izdavanja za stanogradnju, kao i za obrazovanje i znanost. Priznao je da će Rusija imati pad BDP-a, ali nikako nije objasnio kako će uz povećane vojne izdatke to ruski proračun izdržati”, rekao je Kovačević.
Nešto što bi trebalo zabrinuti Ameriku
Bivši veleposlanik je istaknuo da je Putin rekao ono što bi dugoročno gledano trebalo zabrinuti Ameriku. "A to je da će Rusija ubuduće vanjskotrgovinske aranžmane dogovarati tako da plaćanja ne budu u dolarima. Opseg ruske ekonomije nije toliko velik da bi samo to moglo ugroziti položaj dolara, ali ako i Kina počne ugovarati vanjskotrgovinske poslove, a da plaćanje bude u juanima ili nekoj drugoj valuti, to bi dugoročno moglo ugroziti položaj dolara”, rekao je Kovačević.
Rekao je i da je Putinova poruka o suspenziji sudjelovanja u pregovorima o ograničenju nuklearnog naoružanja bila razumljiva. “S jedne strane, Zapad je najavio da očekuje strateški poraz Rusije, a s druge strane Rusija se poziva na svoj nuklearni potencijal kao jamstvo da neće biti poražena i bilo bi nerealno očekivati da će Rusija dopustiti inspekcije svojih nuklearnih postrojenja”, rekao je Kovačević.
Kaže da je Putinova primjedba opravdana jer ti sporazumi omogućavaju uzajamni nadzor nuklearnih potencijala, ali na Zapadu postoje i engleski i francuski nuklearni potencijali koji nisu predmet tog nadzora.
U što Putin polaže nade?
Kovačević je istaknuo još jednu stvar koju Putin nije izrekao, ali se može zaključiti iz njegova govora.
“On je dosad godinama pokušavao spriječiti da ruski bogataši svoje bogatstvo sele na Zapad i od tog bogatstva Rusija nije imala ništa. Uvođenjem sankcija, Zapad je pomogao da taj novac zadrži u Rusiji i na tome se temelji njegovo očekivanje da će ubuduće biti zabilježen rast domaćih investicija na ruskom tržištu i tu on polaže sve nade jer ako ovaj rat potraje, pitanje je može li ruski proračun izdržati troškove rata”, rekao je Kovačević.
Ruski predsjednik u svom jučerašnjem govoru nije dao naslutiti da očekuje skori završetak rata u Ukrajini. “U osnovi toga su teritorijalne aspiracije Rusije i otvoreno nepriznavanje činjenice da su na teritoriju bivšeg SSSR-a postojale druge države. U osnovi je zapravo frustracija ne samo Putinova, nego ruske političke elite činjenicom da se Sovjetski Savez raspao i da je izgubio Hladni rat, srećom, bez izravnog sučeljavanja dviju dotadašnjih supersila. Nakon toga Rusija više nije supersila, a Putin svojim osvajačkim pohodima želi primorati Zapad da Rusiji prizna onaj status koji je imao Sovjetski Savez”, rekao je Kovačević.
Jedino rješenje - odlazak Putina s vlasti?
Bivši veleposlanik smatra da je jedina mogućnost okončanja sukoba odlazak Putina s vlasti. “S obzirom na to da je Putin zapravo dalje zaoštrio te svoje imperijalne zahtjeve, čini se da je ono što bi otvorilo mogućnost da se taj rat završi pregovorima bio njegov odlazak s vlasti jer nema tu prostora. On zapravo dijelovima ruskog teritorija smatra i one dijelove četiriju administrativnih oblasti u Ukrajini koje nisu pod ruskom kontrolom. Tako da on ne otvara mogućnost za pregovore i time povećava izglede za nasilnu smjenu vlasti u Rusiji", rekao je.
Međutim, Kovačević napominje da nije moguće predvidjeti kako bi se i kad to moglo dogoditi. "Možemo pretpostaviti sljedeće, da će ruska vojska doživjeti još neke poraze u Ukrajini, da će to povećati nezadovoljstvo i vojnog i drugog sloja. Budući da nema mogućnosti za legalnu artikulaciju opozicijske politike, logično je pretpostaviti da oni koji nisu zadovoljni Putinom pribjegavaju ilegalnom izražavanju nezadovoljstva”, rekao je Kovačević.
“Jučer Putin nije doživio onakve ovacije kakve je očekivao, napravio je nekoliko stanki i meni se čini da je ovaj govor jučer, za razliku od prethodnih njegovih obraćanja, bio zahtjev za podrškom, a prije su to bile objave njegove gotovo božanske volje, zapravo imperijalne volje”, rekao je Kovačević.