Izraelska vojska priopćila je u utorak da je 21 izraelski vojnik ubijen u središnjem dijelu Pojasa Gaze, što je najsmrtonosniji pojedinačni slučaj za te snage u više od tri mjeseca dugom ratu protiv militanata Hamasa.
Glasnogovornik vojske Daniel Hagari objavio je podatke nakon ukidanja cenzure o tom slučaju.
Hagari je rekao da je 21 vojnik poginuo kada je pogođen tenk koji je čuvao izraelske snage, a istodobno se dogodila eksplozija u dvije dvokatnice u koje su snage postavile eksploziv kako bi ih uništile.
Eksplozija je izazvala njihovo urušavanje na izraelske vojnike.
"Još uvijek proučavamo i istražujemo detalje događaja i razloge eksplozije", rekao je Hagari na brifingu za novinare.
Žestoke borbe i izraelski napadi nedavno su se intenzivirali u području oko južnog grada Han Junisa.
Izrael vjeruje da su vodstvo islamističkog Hamasa i izraelski taoci u mreži tunela.
Prema vojnim podacima, od početka izraelske kopnene ofenzive u Pojasu Gaze krajem listopada ubijeno je 220 vojnika. Više od 1200 ih je ozlijeđeno.
Rat je potaknut najgorim pokoljem u povijesti Izraela koji su izveli pripadnici palestinske skupine Hamas. U napadu na jug Izraela ubijeno je oko 1200 ljudi.
Kao odgovor, Izrael je izveo nemilosrdnu ofenzivu u kojoj je u Gazi ubijeno najmanje 25.295 ljudi, od kojih su oko 70 posto žene, djeca i adolescenti, prema ministarstvu zdravstva Gaze.
Traži se novi sporazum o taocima
Dok se pregovara o privremenom prekidu vatre između Izraela i Hamasa u nedostatku dugoročnog mirovnog plana, borbe u Kan Junisu u južnom Pojasu Gaze u utorak i dalje bjesne.
Palestinski Crveni polumjesec priopćio je rano u utorak da su izraelske snage gađale njegovo sjedište u Kan Junisu "topničkim granatiranjem zajedno s intenzivnom paljbom iz izraelskih bespilotnih letjelica, u čemu su ozlijeđene raseljene osobe koje su potražile sigurnost u našoj zgradi".
UN-ova humanitarna agencija OCHA izvijestila je da su se "kopnene operacije, borbe i napadi intenzivirali" u ponedjeljak oko tog južnog središta Gaze, a iz izraelske vojske priopćuju da su njene snage izvele višestruke napade i preuzele kontrolu nad tamošnjim zapovjednim centrima Hamasa.
Žestoke borbe događaju se dok je planiran dolazak dužnosnika Bijele kuće u regiju, na razgovore radi osiguravanja oslobađanja većeg broja talaca, i dok američki mediji izvješćuju o novom izraelskom prijedlogu sporazuma koji bi uključivao dvomjesečnu stanku u borbama.
Agencije UN-a i humanitarne skupine oglasile su uzbunu zbog rastuće opasnosti od bolesti i gladi u Gazi, gdje se procjenjuje da je 1,7 milijuna ljudi raseljeno iz svojih domova.
Mještanin Abu Iyad, sa stvarima nagomilanim na magarećim kolima, rekao je AFP-u u ponedjeljak da je ovo sedmi put da se seli, bježeći od Kan Junisa prema gradu Rafahu na egipatskoj granici, gdje su se nastanile stotine tisuća raseljenih Palestinaca, mnogi u improviziranim šatorima.
"Idem u nepoznato", rekao je. "Rekli su nam da idemo u Rafah, ali kamo u Rafah? Ima li još mjesta?"
Rat na palestinskom teritoriju izbio je dotad neviđenim Hamasovim napadima 7. listopada, u kojima je u Izraelu život izgubilo oko 1140 ljudi, uglavnom civila, navodi AFP na temelju službenih izraelskih podataka.
'Vi ovdje sjedite dok naša djeca ondje umiru'
Kao odgovor, Izrael je izveo nemilosrdnu ofenzivu u kojoj je u Gazi ubijeno najmanje 25.295 ljudi, od kojih su oko 70 posto žene, djeca i adolescenti, prema ministarstvu zdravstva Gaze.
U napadu Hamasa u listopadu također je zarobljeno oko 250 taoca, a Izrael kaže da ih je još 132 u Gazi. Taj broj uključuje tijela najmanje 28 mrtvih taoca, navodi AFP na temelju izraelskih podataka.
Obitelji zarobljenika upale su u ponedjeljak na sastanak parlamentarnog odbora zahtijevajući hitno djelovanje.
"Vi ovdje sjedite dok naša djeca ondje umiru", vikao je Gilad Korngold, otac zatočenog Tala Shohama, izvijestio je dopisnik AFP-a.
Američka novinska kuća Axios izvijestila je u ponedjeljak navečer da je Izrael predložio Hamasu, posredovanjem Katara i Egipta, novi dogovor za oslobađanje svih taoca.
U izvješću, pozivajući se na neimenovane izraelske dužnosnike, navodi se da će predloženi dogovor biti proveden u više faza, a uključivat će i oslobađanje neodređenog broja palestinskih zatvorenika.
Očekuje se da će za provedbu plana biti potrebno oko dva mjeseca.
Prijedlog ne uključuje obvezu okončanja rata, ali bi uključivao smanjenje prisutnosti izraelskih trupa u većim gradovima u Gazi i postupno dopuštanje stanovnicima da se vrate na opustošeni sjever Gaze, navodi se u izvješću Axiosa.
Vijest o prijedlogu pojavila se nakon što su američki mediji objavili da se očekuje dolazak koordinatora Bijele kuće za Bliski istok Bretta McGurka u Egiptu i Kataru na sastancima čiji je cilj osigurati novi dogovor o razmjeni taoca.
Glasnogovornik State Departmenta Vedant Patel, rekao je da Washington i dalje vjeruje da je "rješenje dviju država, stvaranje palestinske države, jedini put koji nas izvlači iz ovog beskrajnog kruga nasilja".
Netanyahu je odlučno odbacio pozive na stvaranje palestinske države, rekavši da Izrael mora zadržati "sigurnosnu kontrolu nad svim teritorijem zapadno od rijeke Jordan", područjem koje uključuje sve palestinske teritorije.
Ministri vanjskih poslova EU-a u ponedjeljak su na sastancima u Bruxellesu s najvišim diplomatima dviju zaraćenih strana i ključnih arapskih država izvršili pritisak na Izrael da se predomisli.
"Rješenje dviju država jedino je rješenje, a čak ni oni koji za to ne žele znati još nisu smislili alternativu", rekla je njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell poručio je da više smrti i razaranja u Gazi "neće pomoći porazu Hamasa ni njegove ideologije", niti će Izrael učiniti sigurnijim.
POGLEDAJTE VIDEO: Izraelski ministar obrane najavio kraj 'intenzivne ofenzive' u Gazi