Zbog obilnih kiša porasli su vodostaji rijeka, zbog vode na kolniku zatvorene su neke županijske ceste u Međimurju, olujni vjetar stvara probleme na autocestama prema Splitu i Rijeci.
Vrh vodenoga vala Mure stigao je u Hrvatsku, no ne očekuju se veće poteškoće, ali raste vodostaj rijeke Une, upozorio je večeras voditelj Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda ZoranĐuroković.
U Hrvatskim vodama očekuju da će Mura rasti još noćas, ali da njen vodostaj neće premašiti 415 centimetara. Od sutra se očekuje opadanje vodostaja te rijeke.
Đuroković upozorava da je u porastu vodostaj Une, uzrokovale su ga veće količine kiše koje su pale u BiH, a kiša još uvijek pada. Večeras u 21 sat vodostaj Une u Hrvatskoj Kostajnici bio je plus 298 centimetara. Redovne mjere obrane proglašavaju se kada vodostaj prijeđe 340 centimetara, što se očekuje tijekom sutrašnjeg dana.
HAK: Olujni vjetar na autocestama prema Splitu i Rijeci
Hrvatski autoklub (HAK) izvijestio je večeras da su zbog vode na kolniku zatvorene županijske ceste Sveti Martin na Muri-Granični prijelaz Sveti Martin na Muri, te Šemovec-Jalžabet, kao i lokalna cesta u zoni Jalževec. Zbog izlijevanja rijeke Mure zatvoren je GP Sveti Martin na Muri.
Zbog olujnog vjetra, samo za osobna vozila, otvorene su A1 između Svetog Roka i Maslenice u oba smjera te između Maslenice i Posedarja u smjeru Zagreba, A6 između Delnica i Kikovice, Jadranska magistrala između Karlobaga i Svete Marije Magdalene te Maslenica-Zaton Obrovački. Jak vjetar usporava vožnju na dionici autoceste A1 između Zadra 2 i Skradina.
Na Jadranskoj magistrali između Bakra i Karlobaga zabranjen je promet za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle, dostavna vozila i vozila s natkrivenim teretnim prostorom.
U prekidu su trajektna linija Prizna-Žigljen, katamaranska Novalja-Rab-Rijeka i brodska Mali Lošinj-Unije-Susak.
Nakon što je rano jutros za područje rijeke Drave od Varaždina do hrvatsko-slovenske granice proglašena redovna mjera obrane od poplave, nešto poslije deset sati ta je mjera ukinuta, a na snazi je ostala pripremna mjera obrane od poplave. Vodostaj Drave porastao je zbog obilnih kiša u Austriji i Sloveniji.
Redovite mjere obrane od poplave bile su proglašene za područje grada Varaždina te općine Sračinec, Petrijanec i Cesticu.
U Dubrovniku je u nepuna 24 sata pala 191 litra kiše po metru četvornom, što odgovara tromjesečnom prosjeku padalina u jesenskim mjesecima.
Uslijed velikih kiša zamutili su se izvori Omble u Komolcu, Palate u Zatonu, Zavrelja u Zavrelju i Duboke Ljute u Platu. Takva mutna voda nije za piće na području Dubrovnika, Zatona, Orašca, Trstenog, Brsečina, Elafita i Župe dubrovačke pa ju je prije uporabe potrebno prokuhati. Voda se može koristiti za kuhanje, tuširanje i ostale sanitarne potrebe.
U srijedu i dalje promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) za sutra najavljuje promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima. Najoblačnije, povremeno s kišom bit će u Gorskome kotaru, Lici i središnjem području, dok se najviše suha i sunčana vremena očekuje u Dalmaciji i sjevernim krajevima. Na Jadranu će puhati umjerena i jaka bura s olujnim udarima, sredinom dana će na južnom dijelu oslabiti, na otvorenom moru i okrenuti na sjeverozapadnjak. Jutarnja temperatura između 12 i 17, na Jadranu od 17 do 22, a najviša dnevna od 18 do 23, u gorju malo niža, na Jadranu od 23 do 28°C.
U izgledima vremena od 4. do 6. rujna DHMZ prognozira zadržavanje promjenjivog i nestabilnog vremena. Na Jadranu će bura u četvrtak oslabiti, a u petak i okrenuti na sjeverozapadnjak. Postupno toplije.