Da se građane pita - novih svrdla u Jadranu ne bi bilo. Rezultati RTL-ova istraživanja pokazuju - Hrvati su većinski protiv bušenja Jadrana, i to njih 45,5 posto. No većina je tanka jer je čak 40 posto građana - za bušenje Jadrana radi nafte i plina. Rezultate ankete prokomentirali smo s ravnateljicom Agencije za ugljikovodike Barbarom Dorić.
"Mi prije svega govorimo o djelatnosti koja 60 godina postoji u ovoj državi i mi smo ponosni na nju. Istraživanje i eksploatacija ugljikovodika je ozbiljno gradivo u osnovnim i srednjim školama. Ono što je problem je komunikacija i približavanje projekta građanima. Unatoč trudu zadnje dvije godine, očito je da se moramo još više truditi da se građani čim bolje informiraju i da bi u konačnici mogli zauzeti stav i prepoznati prednosti projekta".
Ono što najviše brine građane je sigurnost tog istraživanja. Kako ćete uvjeriti građane da su takve platforme bezopasne?
"Prije svega, stvara se kriva teza, stvara se teza - nafta i plin ili turizam. Imamo dokaz u Jadranu, u Istri, gdje imamo 20 platformi u okolici Istri koje proizvode plin već 15 godina. Tamo se samo prošle godine izbušilo pet novih bušotina, a turizam u Istri nikad nije bilježio bolje rezultate. Simbioza dvije djelatnosti već postoji i nema nikakve logike da bi bila ugrožena u budućnosti".
Premijer je spominjao raspisivanje referenduma o ovom pitanju. Je li referendum gotova stvar i, ako da, kada će se održati?
"Ja sam operativno tijelo Vlade i provodim projekt u skladu s hrvatskim propisima. Referendum znamo kako se raspisuje i ne mogu to komentirati. Ali, mogu reći svoj osobni stav. A to je, kao što sam i maloprije rekla, ova djelatnost postoji već 60 godina. Po meni, to je isto kao i da raspisuje referendum o tome hoćemo li sijati pšenicu", kaže Dorić.
Ugrožava li priča o referendumu interes potencijalnim investitorima?
"Naravno da ugrožavaju, s obzirom da daju određenu dozu pravne nestabilnosti".
Cijeli intervju pogledajte u prilogu!