Radoš potvrdio kaznene prijave protiv generala Rojsa, Zagorca i Kakarigija

Ministar obrane Jozo Radoš potvrdio je da je Županijsko državno odvjetništvo dobilo podatke vezane uz kaznene prijave protiv nekolicine visokih časnika Hrvatske vojske,

4.10.2000.
3:49
VOYO logo


Ministar obrane Jozo Radoš potvrdio je da je Županijsko državno odvjetništvo dobilo traženu nadopunu od Kriminalističkog odjela Vojne policije u vezi s kaznenim prijavama protiv nekolicine visokih časnika Hrvatske vojske, među kojima i protiv generala Ljube Ćesića Rojsa, Vladimira Zagorca i Matka Kakarigija.

"Prije više od četiri mjeseca uputili smo kaznene prijave državnom odvjetniku. Dio tih prijava je procesuiran u skladu s pravnim sustavom, a dio je vraćen na dopunu kako bi se mogle preciznije i bolje procesuirati", rekao je ministar Radoš na konferenciji za novinare u osječkoj vojarni "Vrbiku", odgovarajući na novinarski upit. Dodao je da su nakon toga "podnesene i nove kaznene prijave u vezi s poslovanjem Ministarstva obrane", da Vojna policija i nadalje radi svoj posao te da su moguće nove kaznene prijave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojna policija, odnosno Ministarstvo obrane podnijelo je 31. svibnja ove godine kaznene prijave protiv nekolicine visokih časnika Hrvatske vojske, u vezi s nekim oblikom gospodarskog kriminala.

Komentirajući odnos Ministarstva obrane i Predsjednika Republike, ministar Radoš je procijenio kako je taj odnos neprecizno određen zakonima. "U prijašnjem odnosu političkih dužnosnika taj je odnos bio stihijski, temeljio se na izvanrednoj političkoj snazi predsjednika Republike koji je nadzirao i parlament i Vladu", izjavio je Radoš. Dodao je da "danas nije tako, ali trebat će te odnose jasno urediti zakonom" te da se o "tome pitanju ne treba dogovarati, nego da zakon određuje kakvi su postupci i nadležnosti ne samo Ministarstva obrane nego i Vlade i parlamenta i predsjednika države".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je da "okolnosti u kojima danas živimo, odnosno proteklih mjeseci nakon uspostave nove vlasti i biranja novog predsjednika, nisu bile pogodne da se ti odnosi definiraju". "Bili smo suočeni s nizom dnevnih teškoća te se do sada nije sustavno uredila ta komunikacija", kazao je ministar, dodavši: "U mom zadnjem razgovoru s predsjednikom Republike bilo je jasno da se ta komunikacija na neki način treba učiniti pravilnom na temelju nekakvih dobrih iskustava ili čak propisa." Ministar obrane također je ocijenio da "svakodnevnu komunikaciju Ureda predsjednika i Ministarstva obrane treba učiniti pravilnijom nego do sada".

Zamoljen da prokomentira napis u tisku kako se predlaže uvođenje povjerenika za oružane snage, ministar obrane je procijenio kako to nije potrebno. "Mislim da ne bi bilo dobro rješenje stvarati novu instituciju, nego sadašnju učiniti djelotvornijom, te u okviru pučkog pravobraniteljstva definirati posebno područje za koje bi bio nadležan zamjenik pučkog pravobranitelja", kazao je.

Glede pisma sedam umirovljenih generala Hrvatske vojske rekao je da ga nema potrebe komentirati. Ipak je dodao: "Umirovljeni časnici Hrvatske vojske u javnim nastupima često se nalaze izvan nekakva kodeksa postupanja umirovljenih časnika, u smislu da otvoreno problematiziraju i politički valoriziraju odnose unutar oružanih snaga."

Radoš je napomenuo kako Ministarstvo obrane nema ovlasti nad djelovanjem umirovljenih časnika te da oni imaju pravo politički djelovati, no, kako drži, "bilo bi dobro da se njihovo političko i javno djelovanje ne koncentrira na oružane snage jer zbog mogućega utjecaja i ugleda pridonose politizaciji oružanih snaga". Istaknuo je kako je to sasvim načelna primjedba koja se ne tiče samo sadašnjega slučaja nego općenito nastupa umirovljenih časnika u sredstvima javnog priopćavanja u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit kolike su generalske mirovine Radoš je odgovorio kako te "mirovine, koje nisu pojačane raznim invaliditetima, iznose pet tisuća kuna".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo