Rusija ima vladu i parlament, ima povjerenstva, odbore i nacionalno Vijeće za sigurnost, ali sve ključne odluke u državi donosi samo jedan jedini čovjek: Vladimir Putin koji sjedi na vrhu "vetikale moći" koju je sam stvorio i koji upravo sada odlučuje kojim će putem krenuti Rusija, secira u četvrtak BBC glavnog lidera goleme Ruske Federacije i jednog og glavnih svjetskih igrača.
BBC ističe da je vrlo teško analizirati Rusiju i odgonetnuti što Moskva smjera, a da ne pokušate ući u Putinov obrazac razmišljanja i upitate se što on trenutačno misli o Ukrajini, koji motivi stoje iza njegovih poteza u vanjskoj politici i koji mu je cilj.
Jedna stvar zbog koje Putin bjesni je njegov osjećaj da ga je Zapad prevario. "Vidjeli smo to u Libiji 2011. Moskvu se uvjerilo da ne blokira rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a o zoni zabrane letenja kako bi se zaštitili civili. No, vojna akcija NATIO-a je dovela do smjene režima i pogibije Moamera Gadafija, a to je daleko od onoga što je Rusija očekivala i stoga je jasno zašto je Moskva bila hitra i bez razmišljanja stavila veto na rezolucije o Siriji", podsjeća BBC.
I što se Ukrajine tiče, Putin smatra da ga je Zapad "zeznuo". Prošli je mjesec poslao izaslanika u Kijev da sudjeluje u pregovorima oko kompromisnog sporazuma između predsjednika Viktora Janukoviča i oporbe kojeg su amenovali ministri Njemačke, Francuske i Poljske. Taj je sporazum uključivao prijevremene izbore, ustavnu reformu i vladu nacionalnog jedinstva.
"Predstavnik Kremlja nije potpisao sporazum, ali ga je Rusija prihvatila kao najbolje rješenje u lošoj situaciji. Ostao je samo na riječima", piše BBC i zaključuje da je Moskva bila potpuno zatečena razvojem događaja.
Prema Putinu, svijet je takav u kojem Zapad danonoćno kuje zavjere kako bi destabilizirao Rusiju i samog Putina. Ističe primjere poput Revolucije ruža 2003. u Gruziji, i Narančaste revolucije u Kijevu naredne godine. Moskva je uvjerena da iza obje stoji Zapad. Također smatra da je Zapad potaknuo i financirao najnovije ulične prosvjede u Moskvi.
Rusija već mjesecima optužuje SAD i EU da "zakuhava" stanje u Ukrajini zbog geopolitičkih ciljeva, a tu je i pitanje NATO-a. Putin je još 2010. podsjetio NATO na obećanje da se neće dalje širiti, a sada se već nagađa da bi prozapadna vlast u Kijevu mogla značiti buduće članstvo Ukrajine u Sjeveroatlantskom savezu.
Zapad na intervenciju Moskve na Krimu gleda kao na "brutalnu agresiju", no Putin tu vidi jedno "veliko licemjerje".
"Nikada ne propušta priliku podsjetiti svijet na američku intervenciju u Iraku, Libiji i Afganistanu", dodaje BBC i zaključuje da su Putinu ruski nacionalni interesi najvažniji i stoga će se pobrinuti da ruska Crnomorska flota ostane na Krimu i da novo ukrajinsko vodstvo dobro promisli prije nego prigrli Zapad i odbaci Rusiju.