I peti dan ne prestaju žestoki sukobi policije i građana na ulicama diljem Turske.
Na jugu zemlje pala je i druga žrtva, 22-godišnji mladić koji je ustrijeljen. Vlasti samo navode, od neidetificirane osobe. No, ni riječi o brutalnosti policije i ratu koji bijesni na ulicama turskih gradova.
"Ovdje su ljudi svih godina, svih nacionalnosti, orijentacija i religija. Svi oni zajedno se bore za prava i protiv policijske brutalnosti", kaže jedan prosvjednik.
Policijska brutalnost prešla sve granice: Zataškava se broj stradalih
I Zagreb uz Tursku! Studenti poslali podršku prosvjednicima
I dok premijer Erdogan tvrdi da nema prekomjerne uporabe sile, njegov zamjenik ispričao se ozlijeđenima.
"Prekomjerna upotreba sile prema ljudima koji su počeli ovaj prosvjed želeći zaštititi okoliš bila je pogrešna i nepoštena. Ispričavam se tim građanima, ali ne mislim da se trebamo ispričati onima koji uništavaju javnu imovinu na ulicama", tvrdi zamjenik turskog premijera Bulent Arinc.
Mirni prosvjed u Istanbulu protiv rušenja parka, prerastao je tako u općenarodnu pobunu protiv Erdoganova režima.
Hrvatske udruge solidarno uz prosvjednike u borbi za demokraciju
"Iza nas ne stoje političke stranke ni politički motivi. Zajedničko nam je nezadovoljstvo na mnogim područjima. Građani se osjećaju izostavljeno iz procesa odlučivanja", pojašnjava jedan od onih koji su odlučili boriti se za svoja prava na ulici.
Zbog svega toga, ali prije svega policijske brutalnosti u dvodnevni štrajk kreće i 240.000 radnika javnih službi. Njihovo priključenje prosvjednicima moglo bi zatvoriti škole, fakultete i urede diljem Turske.