Prosvjednici dobili batine, olimpijci prve medalje!

U sjeni sukoba prosvjednika i policije, pale su i prve medalje na Zimskim olipijskim igrama u Vancouveru.

14.2.2010.
15:04

arti-201002130244006Kuzmina je zadanu dionicu svladala za 19:55.6 minuta uz pogođenih devet od 10 meta zbog čega je morala trčati jedan kazneni krug od 150 metara. Srebrnu medalju sa 1.5 sekundom zaostatka i također jednim promašajem osvojila je Njemica Magdalena Neuner, dok je broncu sa svih 10 pogodaka i 10.9 sekundi zaostatka osvojila Francuskinja Marie Dorin.

Kuzmina, Ruskinja sa slovačkim državljanstvom, dosada u karijeri nije ostvarila niti jednu pobjedu u Svjetskom kupu, a najveći uspjeh joj je srebrna medalja s utrke na 15 km s prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva u Pyeong Changu.

Hrvatska biatlonka Andrijana Stipaničić Mrvelj zbog bolesti nije nastupila u ovoj utrci.

Podijeljene su i prve medalje u brzom klizanju. Višestruki svjetski prvak u brzom klizanju, 23-godišnji Nizozemac Sven Kramer, osvojio je naslov olimpijskog pobjednika na 5000 metara. Kramer, srebrni u ovoj disciplini otprije četiri godine iz Torina, do zlata je stigao s novim olimpijskim rekordom od 6:14.60 minuta. Srebrnu medalju je osvojio Seung-Hoon Lee iz Južne Koreje sa 2.35 sekundi zaostatka, a brončanu Rus Ivan Skobrev sa 3.45 sekundi slabijim vremenom.

Amerikanac Chad Hedrick, branitelj zlata iz Torina u ovoj disciplini, zauzeo je tek 11. mjesto sa 12.47 sekundi zaostatka za Kramerom.

Amerikanka Hannah Kearney osvojila je zlatnu medalju u mogulima - slobodnom skijanju na zimskim olimpijskim igrama u Vancouver. Kearney je osvojila prvo mjesto sa 26.63 bodova ispred glavne kandidatkinje za zlato, Kanađanke Jennifer Heil (25.69) i Amerikanke Shannon Bahrke (25.43).

Heil je na posljednjim igrama u Torinu bila najbolja, dok je Kearney osvojila tek 22. mjesto. Južnokoreanac Lee Jung-su osvojio je zlatnu medalju u brzom klizanju na 1.500 metara. Lee je slavio s rezultatom 2:17.611 minute ispred dvojice Amerikanaca Apola Antona Ohna (2:17.976) i Johna Celskog (2:18.053).

"Svi u reprezentaciji smo očekivali zlato, srebro i broncu u ovoj disciplini. Nažalost, nismo uspjeli jer su moje kolege iz reprezentacije sudarili i pali", rekao je poslije Lee.

Inače, Za Amerikanca Ohnoa bila je to šesta olimpijska medalja. U subotu je ponovno došlo do sukoba prosvjednika i kanadske policije u središtu Vancouvera, a pritom je uhićeno nekoliko osoba. Oko 200 prosvjednika koji se protive održavanju Olimpijskih igara u njihovu gradu pokušalo je ući u hotel Westin Bayshore u kojem su smješteni predstavnici Međunarodnog olimpijskog odbora.

Prosvjednici su se tom prigodom sukobili sa policijom. Također, sprejevima su ispisali antiolimpijske poruke na službenim vozilima Olimpijskih igara. Dan ranije, za vrijeme ceremonije otvorenja Zimskih olimpijskih igara, u središtu Vancouvera okupilo se oko 1500 prosvjednika, koji su policajce gađali raznim predmetina i tom prigodom dvojica policajaca su ozlijeđena, a jedan je prosvjednik uhićen i njemu prijeti tužba za napad na službenu osobu.