Prema projekciji bruto proizvod Makedonije trebao bi se povećati za 6 posto, planirana inflacija iznositi 2,2 posto, a devizne bi se rezerve povećale za 100 milijuna dolara.
Najviše nesuglasica bilo je oko smanjenja personalnog poreza i smanjenja trošarine i PDV-a. PDV je pao s 19 na 5 posto za građevinarstvo, poljoprivredne proizvode i medicinski potrošni materijal, a trošarina je potpuno ukinuta samo za kavu, dok je smanjenje za naftu najavljeno u drugoj rundi pregovora u srpnju 2001. kada je predviđen i rebalans proračuna.
Automobili, čiji se konsignatori žale da je prodaja drastično opala nakon uvođenja PDV-a u travnju 2000., ali i druga uvozna roba mogli bi pojeftiniti novim Zakonom o carinama, kojim se predviđa znatno smanjenje carina, izjavio je ministar financija, Nikola Gruevski.
Da bi ova projekcija proračuna bila potvrđena sredinom iduće godine, kao i dobiven drugi obrok zajma MMF-a, Vlada Makedonije mora završiti nekoliko poslova.
Jedan od najbolnijih je smanjenje javne administracije, iako je MMF i tu bio popustljiv, te je umjesto prvobitnih 5.400 dozvolio smanjenje za 3.500 djelatnika.
Na izvanrednoj sjednici, Vlada Makedonije je u petak donijela odluku koja će biti pretočena u zakon kojim će u mirovinu odsad moći oni zaposleni kojima za to nedostaje tri godine, a uz nadoknadu od 12 plaća.
Zaposleni proglašeni tehnološkim viškom dobit će, prema toj odluci, 24 plaće. Prema dosadašnjem uvidu najviše viška zaposlenih je u prosvjeti među tehničko-administrativnim djelatnicima.